Oczekiwanie

Poród bliźniaczy: jak się przygotować w przypadku ciąży bliźniaczej

Narodziny bliźniąt to wyjątkowe wydarzenie pełne pozytywnych emocji, towarzyszy im jednak wiele pytań – poznaj porady i wskazówki specjalistów z Chicco Baby Research Center.

embarazo-multiple-gemelar

Narodziny bliźniąt: zalew emocji i kilka pytań

USG w pierwszym trymestrze przyniosło niespodziankę: tętno dwóch serc, dwoje dzieci w drodze. Podwójne szczęście dla przyszłych rodziców, któremu jednak towarzyszy szczypta niepokoju i wiele pytań dotyczących ciąży, narodzin, a przede wszystkim tego, jak sobie radzić dzień po dniu przez pierwszych kilka miesięcy po pojawieniu się maluchów. Z perspektywy fizjologii ciąże bliźniacze uważa się za obarczone większym ryzykiem, przez co wymagają one dodatkowej opieki i uwagi, zwłaszcza w trzecim trymestrze.

Ciąża bliźniacza: kilka porad

Niezwykle istotny jest odpoczynek: kobiety spodziewające się bliźniąt muszą zadbać o to, by za bardzo się nie męczyły; muszą one też jeszcze bardziej unikać stresu, gdyż ryzyko przedwczesnego porodu jest większe. Ogólnie rzecz biorąc, większa liczba płodów oznacza krótszą ciążę, która w przypadku bliźniąt zazwyczaj trwa 36–37 tygodni. Możliwość zgody na spontaniczny poród zamiast cesarki ocenia się pod koniec ciąży na podstawie zdrowia i samopoczucia matki, rozwoju płodów oraz ułożenia dzieci w macicy.

Organizacja przede wszystkim

Podobnie jak w przypadku tylko jednego dziecka, przygotowanie się na narodziny bliźniąt z dużym wyprzedzeniem zapobiega niepotrzebnemu stresowi, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Przygotowanie domu to pierwsze zadanie, z którym trzeba się uporać: dwie łatwo dostępne kołyski w sypialni, dobrze wyposażony przewijak ze środkami czystości, pieluchy i ubranka na zmianę, podwójna wanienka (lub dwa siedziska z przyssawkami) i podwójne krzesełko do karmienia w kuchni. I oczywiście mnóstwo wyjałowionych smoczków do uspokajania oraz ogromna ilość śpioszków gotowych na czas przewijania. Dobrze jest też spakować torbę do szpitala, by nie dać się zaskoczyć.

Na spacery konieczny jest wózek dla bliźniąt

Aby wyjść z domu z dwójką maluszków, trzeba mieć odpowiednie wyposażenie, poczynając od wózka dla bliźniąt na pierwsze tygodnie życia, po spacerówkę, gdy dzieci podrosną – bardziej praktyczną i łatwiejszą w obsłudze. Na rynku dostępnych jest szereg modeli spełniających wszelkie wymagania. Zwłaszcza jeśli chodzi o spacerówki, można wybierać między modelami z siedziskami obok siebie, jedno przed drugim lub zamocowanymi na stałe bądź wyjmowanymi; można też wybrać styl bardziej klasyczny lub sportowy. Jak wybrać? Najważniejsze to wziąć pod uwagę własne potrzeby, poczynając od tego, gdzie się mieszka – np. czy jest to budynek z windą – a także styl życia.

Oczekiwanie na bliźnięta to wyjątkowe doświadczenie, pełne emocji. Przygotowanie się z dużym wyprzedzeniem pozwoli oczekiwać na rozwiązanie ze spokojem i w pełni cieszyć się tą niezwykłą przygodą. Skorzystaj z porad i wskazówek Chicco Baby Research Center, by przygotować się na ten niezwykle ważny etap życia.

Na ten sam temat