Sen

Łóżeczko dla noworodka: jak je wybrać?

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze kołyski lub łóżeczka dziecięcego?

https://www.chicco.pl/dw/image/v2/BJJJ_PRD/on/demandware.static/-/Sites-Chicco-Poland-Library/pl_PL/dwa3a52ece/site/13-Consigli/Articoli/Sonno/Culla neonato_ come sceglierla/CULLA_CO-SLEEPING_COME_SCEGLIERLA (1).jpg

W trzecim trymestrze ciąży u kobiety pojawia się silna potrzeba zorganizowania przestrzeni domowej, przygotowania pokoju dziecięcego oraz zakupu rzeczy dla noworodka. Kołyska (lub kosz do spania) to z pewnością jeden z tych zakupów, o których przyszli rodzice zaczynają myśleć jeszcze przed narodzinami dziecka.

Wielu przyszłym mamom i tatom nasuwają się pytania:

  • Czy na pierwsze miesiące lepiej kupić kołyskę, czy od razu zainwestować w łóżeczko?
  • Gdzie najlepiej ustawić je w pierwszym okresie?
  • Jak powinna być zbudowana?

W tym artykule przyjrzymy się, jakie cechy powinna mieć idealna kołyska dla noworodka i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Na początku życia kołyska jest lepszym wyborem niż łóżeczko.

W pierwszych miesiącach życia kołyska jest lepszym wyborem niż łóżeczko – spanie noworodka w bardziej ograniczonej i otulającej przestrzeni daje mu poczucie ochrony i bezpieczeństwa, co działa uspokajająco, odtwarzając wrażenia znane mu z łona matki.

Dodatkowo, kołyska ma mniejsze wymiary, dzięki czemu łatwiej ją ustawić w sypialni rodziców. Jeśli jednak – przy braku problemów z przestrzenią – zdecydujemy się od razu na łóżeczko, zaleca się użycie reduktora (wkładki zmniejszającej przestrzeń) w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kołyskę czy łóżeczko, najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo dziecka. Sen może wiązać się z zagrożeniami i ryzykiem, które nie zawsze są oczywiste. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że produkt przeznaczony do snu dziecka został zaprojektowany specjalnie do tego celu, jest kompletny, nieuszkodzony i nie brakuje mu żadnych elementów — w tym instrukcji obsługi.

Należy również upewnić się, że posiada certyfikaty zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Również w przypadku stosowania reduktora do łóżeczka trzeba sprawdzić, czy został on odpowiednio certyfikowany.

Podczas montażu zawsze należy kierować się instrukcją producenta.

Gdzie ustawić kołyskę: room-sharing

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii, przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia kołyska powinna być ustawiona w sypialni rodziców, blisko ich łóżka. Spanie w tym samym pokoju co rodzice zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) aż o 50% i pomaga noworodkowi wykształcić rytm snu i czuwania. Dodatkowo, rozwiązanie typu "łóżeczko dostawne" ułatwia karmienie piersią, opiekę oraz obserwację dziecka przez rodziców.

Po upływie pierwszych miesięcy nie ma ścisłych wytycznych co do momentu przeniesienia dziecka do jego własnego pokoju — decyzja ta powinna być podjęta indywidualnie przez mamę i dziecko, w zależności od ich gotowości.

Warto jednak pamiętać, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest bardzo niebezpieczne i znacznie zwiększa ryzyko SIDS. Należy również unikać wspólnego spania niemowlęcia z rodzeństwem, ponieważ również stwarza to poważne zagrożenia dla jego bezpieczeństwa..

Jak wybrać materac dla niemowlęcia?

Kiedy kupuje się materac do kołyski lub łóżeczka niemowlęcia, najlepszym wyborem jest materac specjalnie zaprojektowany do tego celu. Zazwyczaj kołyski są sprzedawane razem z odpowiednim materacem, ale czasami zdarza się go kupić osobno lub pożyczyć. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka cech kluczowych dla bezpieczeństwa dziecka.

Po pierwsze, ważny jest rozmiar materaca: nie powinno być więcej niż dwóch palców luzu między materacem a krawędzią kołyski (lub łóżeczka), aby uniknąć powstania niebezpiecznych szczelin.

Drugim kluczowym aspektem jest twardość materaca: powinien być na tyle twardy, aby po przyłożeniu dłoni nie pozostawiał odcisku. Dlatego nie zaleca się materacy wykonanych z materiałów takich jak pianka (foam), lateks czy innych zbyt miękkich, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka.

Do spania - zawsze - kołyska lub łóżeczko.

Na koniec pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa dziecka należy unikać do spania wszystkich produktów, które nie zostały do tego celu zaprojektowane, takich jak leżaczki, huśtawki, poduszki, foteliki samochodowe czy krzesełka do karmienia. Jeśli dziecko zasypia w którymś z tych produktów, nigdy nie należy go zostawiać bez opieki — trzeba je niezwłocznie przenieść do pozycji leżącej na plecach w kołysce lub łóżeczku.