Oczekiwanie

Kobiecość i macierzyństwo: dwie role, które mogą ze sobą współgrać

Jak godzimy nasze role kobiety i matki? Ile czasu mama może poświęcić na bycie również kobietą? Bycie matką jest piękne, ale nie zapominajmy, że jesteśmy też kobietami.

donna e mamma due ruoli conciliabili
 

Bycie kobietą, a nie tylko matką

Debiut w roli mamy nie oznacza utraty wszystkiego, co robiłyśmy wcześniej. Narodziny dziecka bezsprzecznie niosą ze sobą poważne zmiany, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, ale musimy znaleźć równowagę i na nowo odkryć, kim jesteśmy. Stare afrykańskie przysłowie mówi, że „wychowanie dziecka wymaga całej wioski”, co daje nam wyobrażenie o tym, ile czasu, energii i odwagi potrzeba dzisiaj, aby wychować dziecko, ile obowiązków spada na matkę i ile wyrzeczeń  to ją kosztuje. Każda mama musi nauczyć się, jak znaleźć czas dla siebie zgodnie ze swoim stylem życia. Potrzebuje czasu na sport, zakupy, fryzjera i wieczorne wyjście z przyjaciółmi.

Mama w pracy

Matki są dziś często izolowane i wpędzane w poczucie winy często sprzecznymi pytaniami i oczekiwaniami:
- Dlaczego nie wrócisz do pracy?
- Dlaczego nie rzucisz pracy?
- Dlaczego nie poślesz dziecka do przedszkola?
- Dlaczego chcesz posłać dziecko do przedszkola?
- Dlaczego dziecko wychowują dziadkowie?
- Dlaczego dziadkowie Dziecka nie biorą udziału w jego wychowaniu?

Ta lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Zbyt często kobiety znajdują się na rozdrożu: czy powinnam całkowicie poświęcić się roli mamy, czy robić karierę? Co zaskakujące, zbyt często zmuszone są do porzucenia dotychczasowej lub podjęcia innej pracy, ponieważ pogodzenie jej z potrzebami dziecka nie jest łatwe lub możliwe.
Potrzebne są decyzje, które pomogą kobietom być matkami, bez porzucania pracy zawodowej, zainteresowań i przyjemności takich jak: sport, bieganie, lekcje pływania czy spotkania z przyjaciółmi. Podejmijmy więc działanie i wyzbądźmy się poczucia winy oraz przekonania, że jesteśmy „niewystarczająco dobrymi matkami”.

Praktyczne porady dotyczące bycia mamą i kobietą

Nie da się ukryć: macierzyństwo zmienia kobietę, ale z pewnością jest to zmiana na lepsze. Dowiedzmy się więcej i bądźmy bardziej wrażliwe na te zmiany. Kiedy zostajemy mamami, przetaje istnieć „ja”, od teraz to „ja+moje dziecko”. Co możemy zrobić, aby być matkami, nie rezygnując z bycia kobietami?

• Bądźmy bardziej bezpośrednie i prośmy tatę o pomoc, dzieląc odpowiedzialność za wychowywanie dziecka.
• Gdy zdecydujemy się poświęcić trochę czasu dla siebie, czy to na pracę, czy na inne zajęcia, zaplanujmy z wyprzedzeniem placówki lub osoby, która może zaopiekować się w tym czasie naszym dzieckiem.
• Bądźmy w kontakcie z matkami z naszego sąsiedztwa, aby być dla siebie zarówno formalną, jak i nieformalną „grupą wsparcia”.
• Dbajmy o nasze ciało i umysł. Troska o samą siebie jest bardzo ważną częścią bycia matką. Postaraj się wygospodarować trochę czasu dla siebie, aby zadbać o swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.
• Skupmy się na teraźniejszości i nie zapominajmy, że chociaż teraz jesteśmy matkami, musimy pozostać wierne naszym priorytetom i naszej tożsamości. Każda matka jest kobietą, a każda kobieta jest po prostu człowiekiem.

Na ten sam temat