9 fotoporad dla rodziców

Agnieszka z Buuba.pl podpowiada, jak fotografować dzieci, nawet te bardzo ruchliwe, aby łapać najlepsze momenty i mieć piękną pamiątkę.

crema-cambio-pannolino

1. Spontaniczność

Pamiętaj, że to ona jest najważniejsza. Nie męcz dziecka, wykorzystaj chwilę gdy śpi, wtedy będziesz mogła się skupić, złapać najpiękniejszy uśmiech przez sen. Dojdziesz do wprawy, a wówczas zdjęcia w ruchu i zabawie nie będą stanowić problemu.

2. Emocje

Gdy już się wprawisz w fotografowanie łap dziecko w zabawie, w biegu, w locie, uchwyć jego energię, uśmiech, szczęście. Zdjęcia naładowane pozytywnymi emocjami, oglądane później, wywołują uśmiech na każdej twarzy. Wykorzystaj do tego dostępne zabawki, kolorowe balony, tak by dziecko miało zajecie, a Ty dłuższy czas na zdjęcia.

3. Ruch

Dzieci nie lubią pozowania, zresztą większość dzieci woli brykać, niż ustawiać się dla mamy do zdjęcia. Wykorzystaj zabawę i rób zdjęcia. Pokaż szczęście najlepiej jak potrafisz!

4. Sprzęt

Nie jest taki ważny. Znając kilka zasad możesz zrobić piękne zdjęcia nawet telefonem. Nie martw się, że nie masz odpowiedniego sprzętu, każda chwila jest warta uwiecznienia i nie powinniśmy z tego rezygnować. Dodatkowo w każdym telefonie mamy auto ustawienia, które same się dopasują do otoczenia, nie musisz się martwić o dodatkowe ustawienia i masz zdjęcia gotowe od razu. Lepiej jest mieć kilka zdjeć zrobionych telefonem niż wcale, prawda?

 

5. Światło

Staraj się robić zdjęcia w pomieszczeniach dobrze oświetlonych, unikniesz szumu na zdjęciach, będą one wyraźne i jasne. Jeśli robisz zdjęcia na zewnątrz pamiętaj by nie robić ich, gdy jest mocno palące słońce, najlepsza pora to popołudnie, gdy słońce jest jakby z boku.

6. Horyzonty

Nie przekrzywiaj specjalnie aparatu, by zrobić krzywe zdjęcie. Takie zdjęcia nie wyglądają dobrze, staraj się by wszystko było równe, zdjęcie będzie wtedy ładniejsze i przyjemniejsze dla oka.

7. Złota zasada trójpodziału

Brzmi jak czarna magia prawda? To nic innego jak sieć 9 krateczek, można ustawić wyświetlanie ich w coraz większej ilości telefonów. Chodzi o to by nie ustawiać twarzy naszej pociechy na środku ekranu, tylko właśnie na miejscach gdzie krzyżują się linie trójpodziału.

8. Filtry

Nie bój się z nich korzystać. Czarno białe, kolorowe, sepia, mgiełka. Dopasuj je tak by nadać zdjęciu charakteru. Ożyw surowe zdjęcie, by bardziej cieszyło oko. Możesz również lekką mgiełką stonować zdjęcie, na którym jest mega dużo kolorowych zabawek. Czarno białym filtrem również zgasisz kolory i nadasz zdjęciu charakteru.

9. Ramki, kompozycje

To jest coś co uwielbiam najbardziej, z trzech zdjęć możemy zrobić jedno, w pięknej kompozycji i otoczeniu. Możemy to wywołać i podarować jako pamiątkę np. dziadkom i rodzicom chrzestnym.

Poradnik przygotowała Agnieszka Dzieniszewska, autorka bloga Buuba
http://buuba.pl

Na ten sam temat