Pielęgnacja i ochrona

Ciemieniucha: czym jest i co z nią zrobić

Ciemieniucha noworodka lub łojotokowe zapalenie skóry to wysypka skórna występująca u noworodków. Odkryj przyczyny, sposoby leczenia oraz wszystkie wskazówki i porady ekspertów z Chicco Research Center.

668X342_4

Noworodki i ciemieniucha

Ciemieniucha to typowa dla noworodków wysypka skórna, która na ogół ustępuje samoistnie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć to zjawisko.

Wyróżniające oznaki ciemieniuchy: płatki i skórki

Ciemieniucha to stan skóry noworodków, który może wystąpić w ciągu pierwszych 4 lub 5 miesięcy, a objawami jest pojawienie się żółtawych tłustych płatków i strupków. Występuje przede wszystkim na skórze głowy, sięgając do brwi, czoła, boków nosa, brody i za uszami, ale może też sięgać innych części ciała, np. fałd pachwinowych.

Jak, kiedy i dlaczego?

Ciemieniucha noworodka - właściwie nazywana łojotokowym zapaleniem skóry – jest łagodną chorobą i na ogół nie przeszkadza dziecku. Powodem pojawienia się ciemieniuchy jest nadmierna produkcja sebum, które odkłada się na skórze i powoduje tworzenie się tłustych płatków i strupków. Przyczyna nie jest do końca rozpoznana, ale jedna z hipotez mówi o związku ciemieniuchy z hormonami matki, które obecne w krwiobiegu dziecka, mogą stymulować jego gruczoły łojowe.

Mity i legendy

Ciemieniucha jest również nazywana skórką mleczną, ponieważ w przeszłości przypisywano ją mleku matki. Tak nie jest. Inne czynniki uważane za odpowiedzialne za ten stan, ale obecnie pomijane, to nieprawidłowa higiena noworodków, infekcje, nietolerancja i alergie.

Jak leczyć ciemieniuchę?

Ciemieniucha ma tendencję do samoistnego ustępowania. Jeśli jednak cierpi na nią Twoje dziecko, możesz mu pomóc, stosując kilka technik pielęgnacji skóry:
- zmiękczenie łuszczącej się skóry poprzez delikatne wcieranie olejów roślinnych,
- umycie obszaru dotkniętego ciemieniuchą środkami czyszczącymi bogatymi w substancje łagodzące lub na bazie oleju,
- usunięcie już oderwanych płatków miękkimi grzebieniami lub szczoteczkami, unikając ocierania skóry, co może ją dodatkowo podrażnić.

Na ten sam temat