Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Prawidłowe ustawienie fotelika samochodowego dla bezpiecznej podróży

https://www.chicco.pl/dw/image/v2/BJJJ_PRD/on/demandware.static/-/Sites-Chicco-Poland-Library/pl_PL/dw728f1792/site/advice-pages/perche-viaggiare-in-senso-contrario-di-marcia/viaggiare con il seggiolino in senso inverso.jpg

Prawo przewiduje, że dzieci poniżej 12. roku życia lub o wzroście niższym niż 150 cm muszą podróżować w zatwierdzonym systemie zabezpieczającym, takim jak fotelik samochodowy, nosidełko (tzw. "ovetto") lub gondola, dobranym odpowiednio do wagi lub wzrostu dziecka.

Miejsce, w którym fotelik samochodowy zostaje zamontowany, jest kluczowym elementem ochrony naszych małych pasażerów.

Dowiedzmy się razem, jak prawidłowo ustawić i zamontować fotelik samochodowy, aby zapewnić bezpieczne i spokojne podróże.


Fotelik samochodowy dla noworodka: gdzie go umieścić?

Zgodnie z prawem fotelik samochodowy może być zamontowany zarówno na tylnym, jak i na przednim siedzeniu pojazdu.

Najbezpieczniejszym miejscem do montażu fotelika jest jednak środkowe tylne siedzenie. W tej pozycji dziecko jest najlepiej chronione w przypadku zderzenia czołowego lub bocznego i znajduje się z dala od poduszek powietrznych. Choć tylne środkowe siedzenie zapewnia największe bezpieczeństwo, jego wykorzystanie może być trudniejsze ze względu na ograniczoną przestrzeń lub brak mocowań Isofix czy pasów bezpieczeństwa z trzema punktami zaczepienia. Mimo to, miejsce centralne pozostaje najbardziej zalecanym wyborem, ponieważ zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń w razie wypadku aż o 27%*.

Alternatywą jest tylne siedzenie po stronie pasażera (z włączoną blokadą otwierania drzwi), które również zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa — szczególnie przy ruchu lewostronnym, ponieważ dziecko znajduje się dalej od ewentualnego miejsca uderzenia. Z kolei tylne siedzenie po stronie kierowcy jest najmniej polecane, gdyż jest bardziej narażone na bezpośrednie uderzenia w przypadku kolizji.

Montaż fotelika na przednim siedzeniu jest zdecydowanie odradzany — ta pozycja wiąże się z pięciokrotnie wyższym ryzykiem śmierci lub ciężkich obrażeń w porównaniu z prawidłowym umiejscowieniem na tylnej kanapie. Jeśli zachodzi konieczność zamontowania fotelika z przodu, obowiązkowo należy wcześniej dezaktywować poduszkę powietrzną, szczególnie w przypadku użycia nosidełka („ovetto”), i zdecydowanie zaleca się to również w innych przypadkach. W razie wypadku aktywna poduszka powietrzna może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka.

Dlaczego warto montować fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy?

Jeśli chodzi o sposób montażu fotelika samochodowego, należy zaznaczyć, że nosidełka muszą być instalowane wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Ogólnie rzecz biorąc, systemy zabezpieczające dla dzieci powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe:

do 15. miesiąca życia w przypadku fotelików homologowanych zgodnie z normą ECE R129,

do osiągnięcia wagi 9 kg w przypadku fotelików zgodnych z normą ECE R44.

Celem tego jest jak najlepsza ochrona szyi i głowy dziecka w przypadku gwałtownego hamowania lub wypadku.

Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy jest kluczowy dla bezpieczeństwa najmłodszych dzieci. Taka pozycja znacznie zmniejsza ryzyko urazów szyi i głowy w razie wypadku, ponieważ lepiej rozkłada siły działające podczas zderzenia czołowego.

Należy pamiętać, że głowa noworodka jest stosunkowo ciężka i stanowi około 25% jego całkowitej masy ciała. Z tego powodu aż do 15. miesiąca życia dziecko powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy, ponieważ dopiero po tym wieku szyja i głowa są w stanie lepiej znosić siły powstające podczas zderzenia czołowego. W przypadku montażu przodem do kierunku jazdy w razie wypadku głowa dziecka zostaje gwałtownie wyrzucona do przodu, co znacznie obciąża szyję.

Fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy często budzi niepokój rodziców, którzy chcieliby mieć możliwość stałej kontroli nad dzieckiem podczas podróży. Na rynku dostępne są różne akcesoria samochodowe, takie jak lusterka wsteczne, które umożliwiają ciągłe monitorowanie dziecka w trakcie jazdy.

Zasady podróżowania samochodem z dziećmi

Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w samochodzie, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

1. Zawsze używaj fotelika samochodowego

Fotelik powinien być zawsze używany, nawet podczas krótkich podróży. Niezależnie od tego, czy jest gorąco, czy spieszymy się, dziecko zawsze musi być odpowiednio przypięte i siedzieć w foteliku: absolutnie nie wolno trzymać go na rękach. Nie ma wyjątków w przypadku dzieci w samochodzie – ich bezpieczeństwo jest najważniejsze i musi być zapewnione w każdej sytuacji i o każdej porze.

2. Wybierz homologowany system zabezpieczeń

Bardzo ważne jest, aby wybrać fotelik samochodowy odpowiedni do etapu rozwoju dziecka i sprawdzić, czy jest on homologowany zgodnie z europejskimi standardami, co potwierdza obecność etykiety homologacyjnej. Etykieta ta jest zazwyczaj pomarańczowa i zawiera wszystkie kluczowe informacje o produkcie, w tym jego cechy i wymagania. Obecność tej etykiety to pierwsza gwarancja jakości produktu, który zapewni bezpieczeństwo malucha.

3. Wybierz odpowiedni fotelik

Kolejną podstawową zasadą jest wybranie fotelika odpowiedniego do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Obecnie istnieją dwa rodzaje homologacji fotelików samochodowych:

UN/ECE R44, która opiera się na wadze dziecka,

UN/ECE R129, która klasyfikuje systemy zabezpieczające w zależności od wzrostu dziecka.

4. Prawidłowo zamontuj fotelik

Systemy zabezpieczające dzieci mogą być montowane w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub, gdy samochód jest w nie wyposażony, za pomocą systemu Isofix. Ważne jest, aby dokładnie postępować zgodnie z instrukcjami montażu zawartymi w instrukcji obsługi lub oglądać odpowiednie filmy instruktażowe dostarczone przez producenta. Jeśli zamontujesz fotelik na przednim siedzeniu, pamiętaj zawsze o wyłączeniu poduszki powietrznej po stronie pasażera; jeśli to niemożliwe, jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie fotelika na siedzeniu tylnym.

5. Używaj urządzeń zapobiegających zapomnieniu dziecka w samochodzie

Dla dzieci poniżej czwartego roku życia prawo nakłada obowiązek stosowania systemu przeciwdziałania zapomnieniu dziecka, jak Chicco Bebècare Easy-Tech, który należy zamontować bezpośrednio do fotelika lub do pasa bezpieczeństwa 3-punktowego.

Przestrzeganie tych zasad zapewnia, że podróże będą bezpieczne, a dzieci w samochodzie – chronione.