Pielęgnacja i ochrona

Obliczanie terminu porodu

Jak obliczyć termin porodu od daty ostatniej miesiączki? Wskazówki i porady ekspertów z Chicco Research Center.

ovulazione

To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie kobiety, gdy dowiadują się, że spodziewają się dziecka: kiedy on się urodzi? Jak obliczany jest termin porodu? Termin porodu szacowany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki i istnieje kilka metod jego obliczania.

Jak obliczyć  termin pordu?

Biologicznie, ciąża zaczyna się od zapłodnienia komórki jajowej. Ponieważ moment, w którym to się dzieje jest nieco nieprzewidywalny, za początek ciąży tradycyjnie przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Najprostszą metodą obliczenia szacowanego terminu porodu jest dodanie 9 miesięcy i 7 dni do pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Ręczne obliczanie szacowanego terminu porodu jest bardziej pracochłonną, ale i bardzo osobistą metodą. Oto jak to zrobić:

• na kartce papieru w kratkę narysuj 40 pionowych prostokątów, każdy składający się z siedmiu kwadratów, z dwoma kwadratami między nimi (40 prostokątów odpowiada 40 tygodniom ciąży, co odpowiada 280 dniom lub 10 miesiącom księżycowym, czyli 28 dniom),

• pierwszy kwadrat pierwszego prostokąta to pierwszy dzień ostatniej miesiączki,

• zaczynając od tego miejsca, policz 40 tygodni: ostatni dzień z 40 tygodni to szacowany termin porodu.

Możesz używać tej metody jako bardzo osobistego kalendarza ciążowego, odnotowując niektóre z najważniejszych momentów dziewięciu miesięcy ciąży.

Jak rozpoznać czas owulacji?

Chcesz wiedzieć, w które dni masz owulację? Niezbędne informacje, jak to obliczyć i jakie są objawy znajdziesz tutaj.

USG a data porodu

Badanie USG potwierdza wiek ciążowy płodu, a tym samym szacowaną datę urodzenia. Termin porodu obliczany jest na podstawie badania USG, które jest wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży i na podstawie wielkości płodu. Jeżeli wiek sugerowany przez USG różni się o co najmniej 7 dni od wieku ciążowego, ciążę należy ponownie datować, uwzględniając tę ​​różnicę. Od tego momentu USG będzie środkiem służącym do monitorowania wzrostu płodu.

Pamiętaj, że termin porodu jest szacowany i może nie być dokładny

Im bardziej regularny jest cykl menstruacyjny kobiety, tym dokładniejsza będzie szacowana data porodu. Na przykład, jeśli przyszła mama ma krótki cykl miesiączkowy, czyli mniej niż 28 dni, poród prawdopodobnie nastąpi nieco wcześniej. Jeśli cykl trwa dłużej niż 28 dni, dziecko prawdopodobnie urodzi się nieco później. Jednak tylko 5% dzieci rodzi się w terminie porodu. Uważa się, że ciąża jest w pełnym terminie między 37 a 41 tygodniem ciąży.

Chociaż nie można mieć pewności co do terminu porodu, jest to nadal ważne, ponieważ umożliwia każdej przyszłej mamie śledzenie rozwoju płodu, przygotowanie się do porodu i upewnienie się, że jest to szczęśliwy i pozytywny moment w życiu kobiety.

Wykorzystanie księżyca do oszacowania terminu porodu

Według niektórych przekonań, księżyc może mieć wpływ na poród. Uważa się bowiem, że dni pełni księżyca są najbardziej sprzyjające, jeśli chodzi o narodziny dziecka. Niestety nie ma naukowych podstaw do powiązania ruchu księżyca i ciąży.

Na ten sam temat