Dzieci uwielbiają naśladować codzienne czynności mamy i taty, wkładając w to cały swój wysiłek. Dla dzieci gry nie są jedynie źródłem rozrywki – są one niesłychanie ważną okazją do poznania siebie samych i otoczenia, od poznawania przedmiotów na wczesnym etapie po świadomość rzeczywistości.
Znaczenie dawania dobrego przykładu
Z tego powodu budowanie poczucia rzeczywistości opiera się częściowo na procesie naśladowania. To dlatego w drugim roku życia dzieci zaczynają naśladować sytuacje, które napotykają na co dzień; zaczynają interpretować otoczenie rodzinne w pomysłowy sposób i uwielbiają naśladować czynności wykonywane przez rodziców, wybierając zabawy będące symulacją świata dorosłych.
Mama przygotowująca w kuchni obiad, mechanik naprawiający samochód taty, stolarz odnawiający meble babci i dziadka – wszystkie te postaci stają się przykładem, który koniecznie trzeba naśladować.
Dzieci w tym wieku uwielbiają odgrywać te role - odkurzać meble w domu, ustawiać małe przedmioty na właściwym miejscu lub podlewać róże – ta „praca” sprawia, że są nieustannie zajęte, a obserwowanie ich ujmującej niezdarności bawi każdego.
Wszystko to stanowi wspaniałe bodźce rozwoju poznawczego dziecka pomocne w budowaniu obrazu siebie i poczucia własnej tożsamości.
Pomóżmy im właściwymi zabawkami
Na tym etapie idealne są zatem zabawki stanowiące replikę przedmiotów, z których korzystają rodzice, i takie też przedmioty są dla dziecka pociągające.
W okresie, w którym dzieci mają większą zdolność do pojmowania dźwięków składających się na język, pożyteczne może być zapewnienie im zabawek dwujęzycznych, które nie tylko umożliwią im naśladowanie czynności wykonywanych przez dorosłych, ale także pomogą im zapoznać się z pierwszymi słowami języka obcego w zabawnym kontekście.