Spokojny sen

Naturalny, uspokajający odruch: jak ważne jest ssanie

Zalety smoczka do uspokajania w rozwoju dziecka oraz kilka porad co do prawidłowego korzystania z niego.

002711_110_200915_00

Ssanie jest dla dzieci naturalnym, instynktownym odruchem, który może mieć na nie uspokajający wpływ i zapobiegać dłuższym napadom płaczu.

Odruch ten, oprócz kluczowej roli przy jedzeniu, wywiera pozytywny wpływ na dziecko na kilka sposobów, które uzasadniają użycie smoczka do uspokajania.

Ponadto pediatrzy zalecają stosowanie smoczka do uspokajania w czasie snu, gdyż znacząco ogranicza to ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Spokój i pogoda ducha

Ssanie pobudza u dziecka wytwarzanie serotoniny, co jest bardzo ważne w regulacji nastroju i snu oraz zapewnia spokój i pogodę ducha. Z tego względu oprócz funkcji żywieniowej ssanie przynosi dziecku pociechę i może sprzyjać odprężeniu, np. przed pójściem spać.

Rozwój ust dziecka

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Komitet Naukowy Włoskiego Towarzystwa Ortodontycznego (wł. Società Italiana di Ortodonzia, SIDO) oraz Chicco Baby Research Center, właściwe stosowanie smoczka do uspokajania przez pierwszych kilka lat życia dziecka sprzyja aktywności nerwowo-mięśniowej, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju mięśni twarzy i języka, a co za tym idzie, aparatu żującego i ust jako całości. Dlatego też ważne jest, aby wybrać smoczek ortodontyczny, idealnie pasujący do ust dziecka i zapewniający właściwe ułożenie języka. Prawidłowy nacisk języka na podniebienie, zwłaszcza po bokach, sprzyja jego prawidłowemu kształtowaniu się podniebienia, co z kolei stwarza odpowiednio dużo miejsca dla prawidłowego rozwoju zębów.

Smoczek – jak i jak długo go używać

Stosowanie smoczka do uspokajania w okresie karmienia piersią może być cennym narzędziem dla dziecka w pierwszych kilku miesiącach życia; od ok. 24. miesiąca życia należy stopniowo zniechęcać dziecko do korzystania z niego. [Włoskie] Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby nie stosować smoczków do uspokajania dłużej niż do 36. miesiąca życia dziecka. Ważne jest, by smoczek do uspokajania był zawsze stosowany w prawidłowy sposób: nie należy np. maczać go w słodkich substancjach, gdyż może to powodować rozwój próchnicy. Nie należy też podawać go dziecku natychmiast, gdy zacznie płakać. Musimy pamiętać, że płacz to sposób, w jaki dziecko się komunikuje, a uciszanie go smoczkiem do uspokajania oznacza, że go nie słuchamy.

Na ten sam temat