Dla każdego dziecka przejście od butelki do używania kubeczka jest ważnym etapem w nabywaniu niezależności. Oto kilka porad, jak pomóc dziecku opanować picie z kubeczka.
W miarę rozwoju dziecka nabywa ono umiejętności związanych z żywieniem i stopniowo przechodzi od odruchu ssania, typowego dla okresu karmienia piersią, do umiejętności picia i przełykania. Przedstawimy tu kilka porad, jak uczyć dziecko korzystać z kubeczka treningowego, co pomoże mu opanować nowe, ważne umiejętności.
Kiedy wprowadzić picie z kubeczka
Uniwersalna zasada, która dotyczy również przejścia z butelki na kubeczek, jest następująca: każde dziecko jest inne i nauczy się tego w swoim czasie! Ważne jest, by unikać nakładania ograniczeń lub zobowiązań i porównywania – dziecko da Ci znać, gdy będzie gotowe, by zrezygnować z butelki i zacząć pić jak starsze dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze zmiany zachodzą około szóstego miesiąca życia w wyniku różnych zmian anatomicznych: w tym wieku krtań ulega obniżeniu, pojawiają się pierwsze ząbki, zachodzą też zmiany neurologiczne dotyczące głowy, szczęki, warg i ruchów języka.
Odpowiednie ruchy potrzebne przy piciu z kubeczka
Aby nauczyć się pić z kubeczka, każde dziecko musi opanować nowe ruchy. Przy
pierwszych próbach ważne jest, by zacząć od niewielkich ilości płynu, które można następnie zwiększać.
Aby sprawdzić, czy dziecko nauczyło się prawidłowo korzystać z kubeczka, wypatruj następujących ruchów podczas picia:
– dolna warga unosi się i wysuwa do przodu, opierając się o kubeczek lub szklankę, by kontakt był stabilny;
– język pozostaje w buzi i nie wychodzi na zewnątrz (jak to ma miejsce w przypadku ssania);
– dziecko przechyla kubeczek i wysuwa głowę do przodu, bez nadmiernego wyciągania jej, tak by woda nie dostawała się do dróg oddechowych;
– dziecko sączy płyn i go połyka.
Gdy maluch jest w stanie wykonać te ruchy, możemy być pewni, że osiągnął kolejny niewielki, ale istotny cel na swojej drodze do całkowitej niezależności.
Kubeczek na każdy wiek
Ważne, by wybierać kubeczki treningowe specjalnie zaprojektowane tak, by w łatwy i naturalny sposób służyły dziecku pomocą na każdym etapie rozwoju i stanowiły zachętę do samodzielnego picia z kubeczka. Tak samo ważne jest wybieranie kubeczków z wymiennymi ustnikami i wyjmowanymi zaworami zapobiegającymi wylewaniu się płynu, dzięki czemu kubki można dostosowywać do każdego etapu rozwoju dziecka, bez konieczności powracania do dobrze znanej butelki.
Różne wymienne ustniki są tak zaprojektowane, by pomagały dzieciom w prawidłowym ułożeniu warg, i odpowiadają każdej fazie rozwoju. Wymienny zaworek pozwala dostosować kubek do umiejętności dziecka: możemy zapobiec niechcianemu wylewaniu się wody, a wyjmując go, pozwalamy na swobodny przepływ płynu w ograniczonym tempie.
Ponadto kształt ergonomicznych uchwytów, masa kubka oraz materiały, z których go wyprodukowano, muszą być dostosowane do umiejętności motorycznych dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Dzięki temu przejście z butelki na kubeczek – ten nowy krok ku niezależności – dokona się spokojnie i z entuzjazmem.