Rozszerzanie diety

Jak rozpocząć rozszerzenie diety dziecka

Odstawienie dziecka od piersi to ważny kamień milowy w jego rozwoju: odkryj przydatne wskazówki dotyczące rozpoczęcia rozszerzania diety od ekspertów Chicco Research Center

668X342_1

 

Rozszerzanie diety o nowe produkty, to zmiana w nawykach żywieniowych, która stymuluje rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka.

Już nie tylko mleko

Odstawianie od piersi zwane również rozszerzaniem diety, polega na stopniowym włączaniu do diety dziecka pokarmów innych niż mleko matki. Od pewnego momentu pokarm mamy nie wystarcza już do zaspokojenia potrzeb żywieniowych dziecka.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety malucha

Nie ma jednego, uniwersalnego momentu, w którym powinno się rozpocząć rozszerzać dietę malucha. WHO oraz organizacje pediatryczne zalecają rozpoczęcie tego procesu około 6 miesiąca życia dziecka, jednak nie przed 17 tygodniem i nie później niż w 26 tygodniu. Dzieje się tak, ponieważ u dzieci ok 5 miesiąca rozwija się bardziej dojrzały układ pokarmowy, a także zdolności nerwowo-mięśniowe, które umożliwiają im połykanie, chwytanie łyżki i siedzenie w pozycji pionowej.

Etapy rozszerzania diety

Nie ma z góry ustalonych pokarmów, które w określonej kolejności powinny być podawane po raz pierwszy, jednak generalnie są polecane owoce, ze względu na słodki smak, bogactwo witamin i minerałów oraz półstałą konsystencję. Następnie odstawianie od piersi i rozszerzanie diety może być kontynuowane przy użyciu warzyw, zbóż oraz źródeł białka.

To więcej niż nowa dieta

Dla niemowląt rozszerzanie diety to delikatny temat, nie tylko z żywieniowego punktu widzenia. Stanowi pierwszy krok w procesie usamodzielniania się. Dziecko odbiera szereg nowych bodźców węchowych i smakowych, które sprzyjają rozwojowi samodzielności. Aby pomóc maluchowi w tej podróży, należy podjąć szereg środków ostrożności: stopniowo wprowadzać nowe pokarmy, nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia. Następnie konieczne jest ustalenie rutyny, która pomoże Twojemu maluchowi pozytywnie podchodzić do jedzenia, na przykład tworząc specjalny kącik służący do posiłków, wybierając wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości krzesełko do karmienia i zapewniając kolorowe i łatwe w użyciu

Na ten sam temat