Pielęgnacja i ochrona

Porady dotyczące ząbkowania

Pojawienie się u dziecka pierwszych ząbków to szczególny moment zarówno dla rodziców, jak i dla samego malucha. Poznaj porady i wskazówki specjalistów z Chicco Baby Research Center.

668X342_5

Czas ząbkowania to delikatny okres dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Przedstawiamy kilka ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy pierwsze małe ząbki zaczynają się pojawiać

Ząbkowanie: etap rozwoju, którego nie da się nie zauważyć!

Wyrzynanie się pierwszych ząbków dziecka to dla rodziców często okres pełen niepokoju. Martwią się oni, gdy pierwszy ząb długo się nie pojawia, lub widzą, że ząbkowanie jest dla malucha źródłem bólu i dyskomfortu. Obawy te są zrozumiałe, ale należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a niekoniecznie wszystkie objawy jakie obserwujemy są związane z wyrzynaniem się ząbków.

Ząbkowanie: przybliżony terminarz

Zestaw zębów zwanych mlecznymi liczy 20 zębów. Na każdej połowie dwóch łuków zębowych jest po pięć zębów: siekacz półśrodkowy i boczny, kieł oraz ząb trzonowy pierwszy i drugi. Jako pierwsze – często mniej więcej w czwartym miesiącu życia dziecka – wyrzynają się górne siekacze półśrodkowe, następnie środkowe zęby na dolnej szczęce oraz zęby z nimi sąsiadujące. Między pierwszym a drugim rokiem życia wyrzynają pierwsze zęby trzonowe i kły. Do trzeciego roku życia powinny też pojawić się zęby trzonowe drugie. Jednak terminarz ząbkowania bynajmniej nie jest jednakowy dla wszystkich: może się zdarzyć tak, że pierwszego zęba nie zobaczymy do pierwszych urodzin dziecka.

Ząbkowanie: prawdziwe objawy i fałszywe oznaki

W dniach bezpośrednio następujących po wyrżnięciu się pierwszego zęba dziecko może mieć sporadyczne epizody gorączki lub biegunki. Wbrew powszechnym przekonaniom brak jest dowodów naukowych na związek między podwyższoną temperaturą ciała a ząbkowaniem. Typowe objawy, które mogą towarzyszyć wyrzynaniu się zęba, to ślinotok, stan zapalny i wrażliwość dziąseł, skłonność do odmowy jedzenia, drażliwość i trudności z zasypianiem.

Ulga dla dziąseł

Obolałe dziąsła są prawdziwym objawem ząbkowania, a maluch może dążyć do zmniejszenia dyskomfortu, wkładając do ust rączki lub znajdujące się w pobliżu przedmioty. Pocieranie dziąseł jest często najbardziej skutecznym remedium na problemy towarzyszące ząbkowaniu i przynosi największą ulgę. Ból w tym obszarze może uśmierzyć też lód, ale nie wszystkie dzieci go lubią. Dostępne są także masażery do dziąseł, specjalnie zaprojektowane na okres ząbkowania: niektóre z nich można też umieszczać w lodówce, tak by schłodzone przynosiły większą ulgę. Można też kupić specjalne żele, które dezynfekują zaczerwienione, opuchnięte dziąsła i uśmierzają ból.

Na ten sam temat