Pielęgnacja i ochrona

Zdrowe powietrze w domu

Aby ochronić dzieci przed alergiami i chorobami układu oddechowego, trzeba zwracać uwagę na to, jakim powietrzem oddychają, również w domu. Oto kilka wskazówek, jak zapewnić bezpieczniejsze powietrze w domu i w dziecięcej sypialni.

aria-che-respiriamo

Nie każdy wie, że aby zapewnić dzieciom dobre samopoczucie i umożliwić im oddychanie czystym powietrzem, trzeba zwracać dużą uwagę nie tylko na zanieczyszczenie środowiska i ruch uliczny, ale także na powietrze, którym oddychają w domu.

Zdrowe powietrze w domu to ochrona dla małych dzieci przed alergiami i chorobami układu oddechowego, jak również poprawa jakości ich snu i podejścia do jedzenia na co dzień.

Zwróć uwagę na zanieczyszczenia, przyczynę alergii

W zamkniętym otoczeniu, zwłaszcza gdy obieg powietrza jest w nim niewielki, może nagromadzić się szereg zanieczyszczeń (m.in. drobnego pyłu), alergenów (pyłków, sierści zwierząt i roztoczy) oraz mikroorganizmów (grzybów, pleśni, zarodników i bakterii).

Cząstki te odpowiadają za rozwój licznych reakcji alergicznych i chorób układu oddechowego, które coraz częściej występują u dzieci w wieku przedszkolnym. Dla dzieci, których system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i dojrzały, niezwykle ważne jest ograniczenie stężenia szkodliwych substancji w pomieszczeniach.

Jak zapewnić zdrowsze powietrze

Przede wszystkim ważne jest, by monitorować wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach, w których dziecko przebywa.

Wilgotność względna na poziomie 50–55% sprzyja utrzymaniu niskiego stężenia roztoczy w otoczeniu. Jeśli dziecko cierpi na alergie, zalecana wilgotność względna to 35–50%. Gdy jednak dziecko jest przeziębione, pomocne może być zwiększenie wilgotności otoczenia.

Aby zapewnić bezpieczniejsze powietrze w domu, ważne jest także, by stosować się do następujących podstawowych zasad higieny:

– wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie;

– nie przegrzewać pokojów;

– nie wystawiać dzieci na bierny kontakt z dymem tytoniowym;

– unikać kontaktu z przedmiotami/zabawkami, na których może gromadzić się kurz;

– od samego początku używać poduszek i materacy z pokrowcami antyroztoczowymi, nawet jeśli u dziecka nie wystąpiły żadne reakcje alergiczne.

Te drobne zabiegi mogą pomóc zmniejszyć występowanie alergenów, poprawiając jakoś powietrza wewnątrz domu i w sypialni dzieci, co sprzyja ich lepszemu samopoczuciu.

Na ten sam temat