Pielęgnacja i ochrona

Higiena jamy ustnej u najmłodszych

Kiedyś sądzono, że stan uzębienia mlecznego nie jest ważny, gdyż i tak zęby wypadają. Dziś doskonale już wiadomo, że zęby mleczne mają duże znaczenie dla późniejszego rozwoju zębów stałych.

Chicco_zdjęcie do artykułu_MYCIE ZĘBÓW_668x342

Jeśli ząb mleczny jest zaatakowany przez próchnicę, może on zarażać nie tylko sąsiednie zęby mleczne, ale i wyrzynające się zęby stałe. Jeżeli ząb mleczny musiał zostać usunięty zanim wyrżnął się ząb stały, pozostałe zęby mleczne przesuwają się w kierunku powstałej szczeliny. Z tego powodu zęby stałe nie mogą później swobodnie rosnąć. Dochodzi do nieprawidłowego ustawienia zębów, które można skorygować tylko dużym nakładem sił i czasu.

Chociaż w ostatnim czasie zaznaczyła się tendencja poprawy stanu uzębienia, wiele dzieci już w wieku 3-4 lat ma olbrzymie problemy z uzębieniem. Niekiedy zanim wszystkie zęby mleczne się wyrżną, niektóre z nich już są zaatakowane przez próchnicę. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest spożywanie wielu słodkich pokarmów i napojów oraz brak higieny jamy ustnej. Stomatolodzy proponują program profilaktyki, składający się z następujących podstawowych reguł:

- zdrowe odżywianie;
- stosowanie preparatów fluoru;
- regularne wizyty u stomatologa;
- systematyczna pielęgnacja i czyszczenie zębów.

Zdrowe odżywianie

Zróżnicowana dieta korzystnie wpływa na budowę i stan uzębienia. Do budowy zębów potrzebne są przede wszystkim minerały (wapń, fosfor, żelazo), witaminy i pierwiastki śladowe, do których zalicza się fluor. Te substancje znajdują się w chlebie pełnoziarnistym, mleku i jego przetworach, jarzynach, jak marchew i kalarepa oraz w orzechach.

Stosowanie preparatów fluoru

Fluor wzmacnia szkliwo zębów i czyni je opornym na atak kwasów wytwarzanych przy udziale bakterii. Preparaty zawierające fluor powinno się już w pierwszych dniach życia stosować. Przyjmowane w zalecanych dawkach są skuteczne i nieszkodliwe.

Bardzo ważne jest rozpoczęcie czyszczenia uzębienia już od chwili, kiedy pojawią się pierwsze zęby. Niezbędna w tym celu będzie szczoteczka silikonowa masująca dziąsła.

 Regularne wizyty u stomatologa

Rodzice ze swoim dzieckiem już we wczesnym dzieciństwie (od momentu pojawienia się pierwszego ząbka) powinni odwiedzać stomatologa dwa razy w roku. W ten sposób dziecko wcześnie uczy się prawidłowych zachowań zdrowotnych. Profilaktyka ta pozwoli podjąć też ewentualne leczenie we właściwym czasie.

Pielęgnacja i czyszczenie zębów

Mikroorganizmy, które osiedlają się na powierzchni zębów wśród resztek pokarmu i śliny, rozkładają cukier zawarty w pożywieniu i wytwarzają kwasy. Prowadzi to do rozpuszczenia substancji mineralnych zębów i ich niszczenia.

Autor: Emilia Jaśniewska

Położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych dot. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień pracuje w prywatnym szpitalu w Warszawie. Współpracuje z pionierską Szkołą Narodzin Jeannette oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz wykładów i warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Zobacz także

artykuł

artykuł

artykuł