Oczekiwanie

Pierwsze objawy ciąży

Dowiedz się, kiedy i jak występują pierwsze objawy ciąży, dzięki ekspertom z Chicco Baby Research Center.

1000810668

Pierwsze objawy ciąży wiążą się ze zmianami hormonalnymi w organizmie i często służą ochronie przyszłej matki

Opóźniający się okres i zmiany w piersiach

Choć definitywną odpowiedź daje test ciążowy, to pierwszą i najbardziej wiarygodną oznaką ciąży jest opóźnianie się lub brak miesiączki. Jednak kiedy występują pierwsze objawy? Niektóre z wymienionych dalej objawów mogą wystąpić natychmiast po zapłodnieniu komórki jajowej ze względu na nową równowagę hormonów w organizmie kobiety: po zagnieżdżeniu się zarodka gruczoły mleczne zaczynają rosnąć, przygotowując się do karmienia piersią, co prowadzi do napięcia w piersiach, któremu czasem towarzyszy ból. Ponadto zwiększa się napływ krwi do piersi, tkanki twardnieją, a brodawki sutkowe uwydatniają się i ciemnieją.

Wrażliwość na smaki i zapachy: sygnał ostrzegawczy dla przyszłych mam

Po poczęciu wiele kobiet staje się szczególnie wrażliwych na zapachy. Zjawisko to – nazywane hiperosmią ciążową – wiąże się z większym stężeniem estrogenu w organizmie i jest mechanizmem chroniącym matkę i dziecko. Odczuwanie nieprzyjemnych zapachów pomaga zidentyfikować niezdrowe otoczenie, szkodliwe jedzenie czy zachowania, które mogą zagrażać płodowi. Ta nadwrażliwość na zapachy często wiąże się z gorzkim smakiem i wrażeniem metalicznego smaku w ustach – również te zjawiska wywołuje podwyższone stężenie estrogenu i progesteronu.

Nudności i uczucie zmęczenia, dwa wczesne objawy ciąży

Nudności i poranne wymioty to typowe objawy ciąży, które wywołuje ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), hormon wytwarzany przez zarodek na początku drugiego tygodnia rozwoju. Niektóre kobiety są bardzo wrażliwe na ten hormon, inne mniej: to dlatego nie każda doświadcza typowych objawów ciąży. W pierwszych tygodniach może pojawić się też zmęczenie, a czasem nawet zawroty głowy; oba te objawy wynikają ze spadku ciśnienia krwi.

Opuchlizna i poczucie napięcia w dolnej części brzucha: brzuszek zaczyna rosnąć

Zwiększone wydzielanie progesteronu w czasie ciąży może powodować zaparcia i uczucie wzdęcia brzucha. W miarę jak powiększa się macica, może pojawić się uczucie wzdęcia w dolnej części brzucha. Przyszłe mamy często odczuwają jakby rozdarcie w pachwinach –wynika to z rozluźnienia ścięgien w tym obszarze, powodowanego zmianami hormonalnymi w organizmie; jest to znak, że zaczyna się on zmieniać, by dostosować się do rosnącego brzuszka.

Na ten sam temat