Dowiedz się, kiedy przypada najbardziej płodny okres Twojego cyklu dzięki poradom i wskazówkom ekspertów z Chicco Baby Research Center.
Faza owulacyjna to okres największej płodności. Przypada ona w określonym momencie cyklu miesięcznego, który można wyliczyć.
Moment, w którym płodność kobiety jest największa
Owulacja to faza, w czasie której komórka jajowa – nazywana również oocytem – jest uwalniana z jajnika do jajowodu, gdzie jest gotowa do zapłodnienia przez plemnik; stamtąd przemieści się do macicy, w której rozwinie się płód. Proces ten następuje około czternastego dnia cyklu miesięcznego (który zazwyczaj trwa w przybliżeniu 28 dni) i stanowi tę fazę cyklu, w czasie której kobieta może począć dziecko.
Faza płodna trwa kilka dni w miesiącu
Ważne, aby pamiętać, że do poczęcia może dojść nawet wówczas, gdy współżycie nastąpiło w dniach poprzedzających owulację. Plemniki mogą przetrwać w jamie macicy i jajowodach przez około 3–4 dni. Natomiast komórka jajowa żyje przez ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu od uwolnienia jej do jajowodu niezapłodniony oocyt gwałtownie się rozpada. Biorąc pod uwagę żywotność plemników oraz czas żywotności oocytu kobieta z regularnym cyklem jest płodna przez 4–5 dni każdego miesiąca.
Obliczanie owulacji: jak to robić
Jak oblicza się moment owulacji? Datę owulacji można wyliczyć, odejmując 14 dni między owulacją a pierwszym dniem kolejnej miesiączki od długości całego cyklu miesięcznego. Oznacza to, że jeśli cykl trwa 28 dni, do owulacji dochodzi 14. dnia, natomiast jeśli cykl trwa 33 dni, owulacja następuje 19. dnia. Jeśli cykl kobiety jest nieregularny, obliczenia te są mniej wiarygodne. Np. jeśli cykl trwa 27–30 dni, do owulacji może dojść między 13. a 16. dniem cyklu. W cyklu 28-dniowym faza płodna trwa od 10.–11. dnia do 15., czyli 3–4 dni przed owulacją i jeden dzień po niej.
Objawy owulacji: trzy kluczowe oznaki
Owulacja wiąże się z określonymi objawami, których nasilenie jest różne u różnych kobiet. Najbardziej oczywiste oznaki dotyczą zmian w wydzielinie z szyjki macicy i pochwy: gdy rozpoczyna się owulacja, jest ona bardziej obfita, bardziej płynna, o kremowej konsystencji, podobna do surowego białka jaja kurzego. Po drugie temperatura ciała kobiety podnosi się o ok. 0,3–0,5 stopnia. Trzeci objaw dotyczy szyjki macicy, która mięknie i bardziej się otwiera, co ułatwia zapłodnienie. Tym trzem podstawowym objawom często towarzyszą skurcze i ból w dolnej części brzucha, większe napięcie seksualne oraz zmiany odczucia w piersiach.