Ćwiczenia w czasie ciąży są możliwe, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki. Dowiedz się, jak zachować formę dzięki wskazówkom i poradom ekspertów z Baby Research Center.
Ćwiczenia fizyczne podczas ciąży? Masz zielone światło.
Ciąża nie oznacza, że musisz przestać ćwiczyć, o ile nie wiąże się to ze szczególnym ryzykiem, a Twoim zaleceniem nie jest całkowity odpoczynek. Wręcz przeciwnie, w większości przypadków popierane jest wykonywanie ćwiczeń od pierwszych miesięcy, ponieważ poprawia napięcie i elastyczność mięśni, poprawia krążenie i zwalcza zatrzymywanie wody w nogach. Sport w ciąży należy uprawiać z umiarem, przede wszystkim w pierwszym trymestrze, kiedy najbardziej odczuwane jest zmęczenie i zmiany hormonalne.
Ćwieczenia podczas ciąży: konkretne aktywności w pierwszych miesiącach.
Przyszłe mamy mogą chodzić na siłownię w czasie ciąży pod warunkiem, że wykonują ćwiczenia dostosowane do ich stanu. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i lędźwi są szczególnie pomocne w utrzymaniu prawidłowej postawy, na przykład w miarę powiększania się ciążowego brzuszka. Ważne jest również wzmocnienie mięśni krocza – w tym celu są specjalnie opracowane ćwiczenia. Z kolei unikać należy aerobiku, podskoków i intensywnej pracy nad mięśniami. Sportem najbardziej promowanym w pierwszym trymestrze jest pływanie. Działa odprężająco, nie grozi kontuzjami ani przemęczeniem, a także modeluje sylwetkę.
Relaks i zwiększanie siły w ostatnim etapie.
W miarę postępowania ciąży ruch staje się ograniczony, a oddychanie trudniejsze, ponieważ przepona jest ściśnięta. Wtedy należy przerwać ćwiczenia skupiające się na mięśniach brzucha, które mogą pobudzać skurcze. Lepiej skupić się na ćwiczeniach oddechowych lub relaksacyjnych i wzmacniających mięśnie lędźwiowe, które są kluczowe w zapobieganiu bólom pleców. Szczególnie przydatna i relaksująca na tym etapie ciąży jest aktywność w wodzie. Sprawia, że ciało jest lżejsze i łatwiej jest się poruszać, a ciśnienie hydrostatyczne wspomaga przepływ krwi z powrotem do serca, poprawiając krążenie w nogach oraz przeciwdziałając obrzękom.
Ćwiczenia w ciąży: tak, ale ostrożnie.
Ćwiczenia to dobry pomysł dla kobiet w ciąży, ale ważne jest, by unikać błędów, które mogłyby zagrozić zdrowiu matki i dziecka. Dlatego zawsze ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Musi również nastąpić odpowiednia zmiana nastawienia na tym nowym etapie życia, akceptacja tego, że nie należy wymagać od siebie tego samego, co przed ciążą, a niektórych sygnałów - takich jak skurcze i duszność - nie można lekceważyć. Należy również unikać sportów nadmiernie intensywnych lub mogących spowodować kontuzje.