Gdy brzuszek staje się coraz cięższy, wymusza na przyszłej mamie przyjęcie postawy, która prowadzi do dokuczliwego bólu pleców, zwanego też rwą kulszową w ciąży. Dolegliwość ta wpływa na jakość i długość snu, a także na ogólne samopoczucie.
Ból pleców w ciąży występuje szczególnie często w okresie między piątym a siódmym miesiącem i dotyka ponad 50% ciężarnych oraz 25% kobiet przez pewien czas nawet po porodzie.
Powody bólu pleców u ciężarnych kobiet
Głównym powodem bólu pleców w okresie ciąży jest większa masa brzucha.
W rezultacie środek ciężkości ciała przemieszcza się do przodu, co wymusza zmianę postawy – głowa, ramiona i kręgosłup oraz kolana przechylają się do tyłu, aby zrównoważyć ciężar.
Te zmiany postawy zwiększają nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym i na cały kręgosłup, co może powodować ten dokuczliwy ból, zdolny zepsuć samopoczucie i zmącić pogodę ducha przyszłej mamy.
Środki uśmierzania bólu pleców w okresie ciąży
Bielizna ciążowa, zaprojektowana specjalnie na potrzeby ciała ciężarnej kobiety, może być pomocna w łagodzeniu bólu w dolnej części pleców.
Np. pas ciążowy może wyeliminować nacisk, zwłaszcza na plecy – obszar, który staje się coraz wrażliwszy wraz z rozwojem ciąży.
Ogólnie rzecz biorąc, lekka, ale regularna aktywność fizyczna może pomóc wzmocnić mięśnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, dzięki czemu będą one lepszym podparciem dla brzuszka przy mniejszym zmęczeniu.
Dlatego też wskazana jest gimnastyka w wodzie, joga czy po prostu relaksujące spacery, które służą regeneracji zarówno ciała, jak i umysłu.