Karmienie piersią

Karmienie piersią: porady dotyczące diety mamy

Właściwa dieta jest ważna podczas karmienia piersią, aby zapewnić matce dobre samopoczucie: wskazówki i porady ekspertów z Centrum Badań nad Dzieckiem Chicco

CUSCINO_ALLATTAMENTO

Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i różnorodna

Podczas karmienia piersią dieta matki jest niezbędna dla zapewnienia jej ogólnego dobrego samopoczucia. Kiedy karmisz piersią, musisz zwracać większą uwagę na to, co jesz. Pożywienie powinno być zróżnicowane i zawierać wszystkie składniki odżywcze: zdrową ilość węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Powinnaś przyjmować również około 500 dodatkowych kalorii dziennie, ponieważ karmienie piersią to nie lada wysiłek.

Co jeść podczas karmienia piersią

Regularne spożywanie mięsa, ryb, nabiału, zbóż, roślin strączkowych, owoców i warzyw zapewnia młodym matkom wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania optymalnego poziomu energii w ciągu dnia. Mięso, ryby i nabiał są bogate w minerały i witaminy, a także są doskonałym źródłem białka i tłuszczów. Owoce, warzywa, rośliny strączkowe i zboża dostarczają węglowodanów i spełniają zapotrzebowanie na błonnik, witaminy i pierwiastki śladowe. Niegotowane oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, uzupełniają obraz żywieniowy, stanowiąc doskonałe źródło dobroczynnych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Dieta wegetariańska nie powinna stwarzać problemów z karmieniem piersią, natomiast dieta wegańska może powodować niedobór witamin B12 w mleku matki. W takim przypadku należy przyjmować odpowiednią suplementację, jednak najpierw niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

Jedzenie, napoje i karmienie piersią: znaczenie nawodnienia organizmu

Picie płynów przez cały dzień jest niezbędne zawsze ale szczególnie ważne jest podczas karmienia piersią. W odpowiedzi na naturalne uczucie pragnienia, matki muszą pić, gdy są spragnione lub zauważają, że ich mocz jest skoncentrowany lub ograniczony. Woda jest najlepszym napojem nawadniającym - stanowi 80% mleka, reguluje równowagę płynno-elektrolitową oraz pomaga wyeliminować odpady. Soki warzywne lub świeżo zmiksowane warzywa to również dobra alternatywa. Pamiętaj jednak, że soki owocowe należy spożywać z umiarem, nawet te bez dodatku cukru.

Jakich produktów unikać podczas karmienia piersią?

Nie ma ogólnej listy zakazanych produktów podczas karmienia piersią. Dzieje się tak dlatego, że dzieci przyzwyczajają się do smaków i przypraw nawet w łonie matki. Im bardziej zróżnicowana dieta matki, tym większa zmiana w smaku dziecka. Jedzenie jest również częścią kultury, więc przestrzeganie nawyków żywieniowych przekłada się na szacunek dla kultury danej osoby. Należy oczywiście unikać napojów alkoholowych, natomiast produkty, które zawierają stymulanty (takie jak kofeina) należy spożywać z umiarem.

Na ten sam temat