Karmienie mieszane: kiedy i jak to robić?

Wszystko, co musisz wiedzieć o uzupełniającym karmieniu piersią

https://www.chicco.pl/dw/image/v2/BJJJ_PRD/on/demandware.static/-/Sites-Chicco-Poland-Library/pl_PL/dw678dfe96/site/13-Consigli/Articoli/Allattamento/Allattamento misto/allattamento_misto_come_farlo .jpg

Karmienie mieszane polega na naprzemiennym podawaniu mleka matki z piersi oraz mleka modyfikowanego z butelki. Karmienie uzupełniające to opcja, którą można zastosować z różnych powodów – nie tylko w przypadku trudności z karmieniem piersią, ale również w celu zapewnienia większej elastyczności mamie.

W tym artykule przyjrzymy się, jak prawidłowo praktykować karmienie mieszane, jakie są zalecane ilości mleka, jak prawidłowo korzystać z butelki oraz jak praktycznie zarządzać tą formą żywienia niemowlęcia.

Mieszane karmienie piersią: kiedy i jak to zrobić?

Karmienie piersią jest wysoce zalecane, a w większości przypadków mleko matki jest więcej niż wystarczające do nakarmienia noworodka. Suplementacja mlekiem modyfikowanym może być dobrą alternatywą w pewnych okolicznościach.

 

Przede wszystkim, jeśli matka napotyka trudności w karmieniu piersią, takie jak niska produkcja mleka lub, ze względu na potrzebę większej elastyczności, z powodu powrotu do pracy lub innych zobowiązań matki.

 

W innych sytuacjach konieczne staje się uzupełniające karmienie piersią:

●       Hipoglikemia noworodków;

●       Odwodnienie, rozpoznawalne w obecności osłabienia, suchości w ustach, suchości skóry lub nadmiernej senności;

●       Zmniejszona diureza noworodka przez okres dłuższy niż 24 godziny lub zmniejszona częstotliwość emisji stolca;

●       Poporodowa utrata masy ciała o więcej niż 10% lub brak odzyskania ubytku fizjologicznego w ciągu 2 tygodni;

●       Spowolniona krzywa wzrostu;

●       W obecności bliźniąt, w niektórych przypadkach

●       problemy matki, w tym opóźnienie w rozpoczęciu produkcji mleka matki.

 

Każdy z tych przypadków musi być oceniany we współpracy z pediatrą: w rzeczywistości tylko profesjonalista może określić, czy konieczne jest włączenie mleka matki do mleka modyfikowanego i w jaki sposób, aby zapewnić zgodność z potrzebami żywieniowymi dziecka. 

Mieszane karmienie piersią: kiedy zaczynasz i jak to działa?

Nie ma określonego czasu na rozpoczęcie mieszanego karmienia piersią, a czas jego trwania jest zmienny właśnie dlatego, że zależy od konkretnych potrzeb matki i noworodka. Po rozpoczęciu leczenia możesz zdecydować się na kontynuację leczenia aż do odstawienia od piersi lub tylko do momentu rozwiązania podstawowego problemu (na przykład ponownego przyrostu masy ciała lub ustabilizowania produkcji mleka matki).

 

Kiedy już zdecydujesz się na karmienie mieszane, ważne jest, aby zrozumieć, jak połączyć karmienie piersią z karmieniem butelką. Istnieją dwa najpopularniejsze podejścia:

●     Naprzemienne karmienie mieszane: polega na naprzemiennym karmieniu piersią i karmieniu butelką. Jednak ta metoda może upośledzać produkcję mleka matki ze względu na mniejszą stymulację gruczołów sutkowych. Korzystanie z laktatora może pomóc w utrzymaniu stabilnej laktacji.

●     Karmienie mieszane: zapewnia podawanie zarówno mleka matki, jak i mleka modyfikowanego przy każdym karmieniu. Jest to najbardziej polecane rozwiązanie przez ekspertów, jeśli podchodzi się do niego przede wszystkim za karmieniem piersią na żądanie, a dopiero wtedy, jeśli noworodek jest nadal głodny, zaoferuj butelkę.

 

W obu przypadkach przy wprowadzaniu mleka modyfikowanego zaleca się upewnienie się, że zawsze całkowicie opróżniasz piersi, aby zapobiec zapaleniu sutka lub obrzękowi piersi.

Czy mieszane karmienie piersią jest bezpieczne?

Mieszane karmienie piersią jest bezpieczne dla zdrowia dziecka i matki. Jest to szczególnie pewne w przypadkach, gdy jest on wdrażany w celu radzenia sobie z trudnościami we wzroście dziecka lub w przypadku braku wystarczającej ilości mleka matki. Ogólnie rzecz biorąc, mleko matki jest zawsze preferowaną opcją, ale naprzemienne stosowanie mleka modyfikowanego nie wpływa negatywnie na wzrost noworodka, jeśli jest wykonywane ostrożnie i pod nadzorem lekarza.

 

Wszystkie mleka sztuczne dostępne na rynku są zatwierdzone przez międzynarodowe standardy i są równoważne pod względem odżywczym i zdrowotnym. Istnieją również specjalne mleka, które muszą być starannie dobrane w przypadku alergii, problemów (takich jak zaparcia lub problemy trawienne) lub specjalne mleka spełniające specjalne potrzeby, takie jak mleka antyrefluksowe lub zakwaszone. Dostępne produkty, jak wspomniano, są podobne z żywieniowego punktu widzenia, ale różnią się formą (płyn lub proszek) i rodzajem mleka. Zazwyczaj stosuje się mleko modyfikowane dla niemowląt typu 1, podczas gdy typ 0 jest przeznaczony dla wcześniaków, a typ 2 dla etapów po odsadzeniu.

 

TABELA LAKTACJI I DAWKI W KARMIENIU MIESZANYM

Podobnie jak w przypadku tej metody, dawki i czas mieszanego karmienia piersią muszą być również ustalone z pediatrą, aby uniknąć nadmiernego lub niewystarczającego karmienia. Mówienie o tabelach i dawkach dla mieszanego karmienia piersią jest złożone, ponieważ dawkowanie różni się znacznie w zależności od przypadku. Całkowita ilość mleka, zarówno piersiowego, jak i mleka modyfikowanego, spożywanego przez dziecko zależy w przybliżeniu od jego wagi.

 

Ogólnie rzecz biorąc, można odwoływać się do tych wartości:

●       3500 g masy ciała: około 600-650 g mleka, rozprowadzane w 6 posiłkach dziennie;

●       4000 g masy ciała: około 650-700 g mleka, rozprowadzane w 6 posiłkach dziennie;

●       4500 g masy ciała: około 700-750 g mleka, rozprowadzonego w 6 posiłkach dziennie;

5000 g masy ciała: około 750-800 g mleka, rozprowadzanego w 5-6 posiłkach dziennie

Mieszane karmienie piersią: jak często karmisz?

W mieszanym karmieniu piersią jedną z głównych wątpliwości jest to, jak często podawać butelkę lub pierś.

Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ częstotliwość, podobnie jak dawki, zależy od wieku i potrzeb dziecka.

 

Zazwyczaj niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym są karmione co 2-4 godziny, zawsze jest to utrzymanie odpowiedniej elastyczności w harmonogramie, pozwolenie dziecku na sen, jeśli odpocznie lub lekkie oczekiwanie na butelkę, jeśli jest głodne. Jednak ważne jest, aby być wrażliwym na sygnały każdego noworodka i karmić go, gdy przejawia głód, a nie podążać za sztywnymi tabelami, przydatnymi do zrozumienia standardowych ilości dla dziecka pod względem wieku i wagi. Wręcz przeciwnie, ważne jest również, aby nie przekarmiać noworodka: ogólnie zaleca się pozostawienie dziecku niewielkiej ilości mleka pod koniec karmienia, bez nalegania na karmienie piersią, gdy dziecko pokazuje, że chce odsunąć butelkę językiem. W rzeczywistości nawet dzieci karmione mlekiem modyfikowanym są w stanie samoregulować się, tak jak ma to miejsce w przypadku karmienia piersią.

 

Ponadto często uważa się, że ograniczenie mieszanego karmienia piersią tylko do wieczora upraszcza rutynę snu, zakładając, że niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym śpi dłużej niż niemowlę karmione piersią. To nieprawda. Mleko modyfikowane dla niemowląt nie gwarantuje automatycznie przedłużonego snu, w dodatku ustawianie ustalonych godzin karmienia butelką może w rzeczywistości zakłócić rytm snu i czuwania dziecka oraz wpływać na jego sygnały głodu i sytości. 

Jak przeprowadzić mieszane karmienie piersią? Kilka praktycznych wskazówek

W mieszanym karmieniu piersią bardzo ważne jest prawidłowe korzystanie z butelki, utrzymywanie kontaktu wzrokowego i szanowanie sygnałów głodu i sytości dziecka.

 

Aby karmienie butelką było spokojne i przyjemne dla wszystkich, istnieje kilka przydatnych środków ostrożności: trzymaj dziecko z uniesionym tułowiem, stymuluj usta palcem lub smoczkiem, nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem i trzymaj dziecko blisko ciała dorosłego. Aby to zrobić, możesz pomóc sobie wsparciem w karmieniu piersią. Nie zaleca się jednak, aby dziecko mogło samodzielnie trzymać butelkę w dłoni, aby uniknąć zakłóceń w przepływie mleka i zapewnić większe bezpieczeństwo.

Jak wybrać najlepszą butelkę do mieszanego karmienia piersią?

W przypadku karmienia mieszanego wybór wysokiej jakości butelki ma zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia dziecka. W szczególności dobra butelka do mieszanego karmienia piersią ma następujące cechy:

 

●       Smoczek podobny do piersi matki: miękki i szeroki przez pierwsze kilka miesięcy, aby jak najlepiej symulować atak na pierś.

●       Funkcja antykolkowa: butelka powinna minimalizować połykanie powietrza podczas ssania, aby zapobiec tworzeniu się kolki, dzięki równomiernemu przepływowi mleka;

●       Odpowiedni przepływ: butelka musi być wyposażona w smoczek odpowiedni do wieku i potrzeb każdego dziecka. Powolny przepływ jest odpowiedni dla małych dzieci lub mniej głodnych niemowląt, podczas gdy szybszy przepływ jest odpowiedni dla starszych dzieci lub najbardziej żarłocznych.

 

 

Zestaw NaturalFeeling od Chicco oferuje wszystko, czego potrzebujesz już od pierwszych dni. W rzeczywistości zawiera cztery butelki NaturalFeeling, dwie odpowiednie na pierwsze dni życia (0M+) i ze smoczkiem do powolnego przepływu oraz dwie butelki odpowiednie dla starszych dzieci od drugiego miesiąca życia, ze smoczkiem o średnim przepływie. Wszystkie butelki mają szeroki, miękki smoczek, który symuluje naturalne przystawienie do piersi. Dodatkowo w zestawie znajduje się również wydłużony smoczek z regulowanym przepływem, smoczek oraz praktyczna szczoteczka do mycia butelek.

 

Butelka Perfect 5 jest również doskonałym wyborem, ponieważ jest biofunkcjonalnym, innowacyjnym modelem, wyposażonym w system intui-flow™, który w naturalny sposób wspiera rytm i intensywność ssania dziecka z korzyścią dla efektu antykolkowego.