#SpokojnieMamo! Okres połogu to szczególny czas w życiu każdej świeżo upieczonej mamy. Jak będą wyglądały pierwsze dni po porodzie, czego należy się spodziewać i jak sobie radzić w tym szczególnym czasie? Nasza położna Emilia Adamczyk (Jaśniewska) odpowiedziała na 5 najczęstszych pytań dot. połogu, jakie zadają jej mamy .
Jak będą wyglądały pierwsze dni po porodzie?
Masz prawo czuć się zmęczona i obolała. Twój organizm będzie pozbywał się nadmiaru wody nagromadzonej pod koniec ciąży. Piersi stają się pełniejsze, obrzmiałe, nastawiają się na produkcję mleka. Obkurczająca się po porodzie macica może powodować dyskomfort. Możesz odczuwać ból w miejscu naciętego krocza czy rany po cesarskim cięciu. Jeśli chcesz w pełni rozkoszować się obecnością malucha i nie rozpraszać mniej istotnymi sprawami, postaraj się zapomnieć o drobiazgach i skupić wyłącznie na tym, co naprawdę wymaga twojej uwagi. Przejrzyj więc raz jeszcze listę spraw do załatwienia i zredukuj do tego, co jest teraz najważniejsze.
Co z dotychczasowym perfekcyjnie zorganizowanym planem dnia?
Korzystaj z krótkich drzemek w ciągu dnia. Śpij blisko dziecka, to pozwoli ci wykorzystać każdą wolną chwilę na sen. Zaangażuj partnera do pomocy przy wieczornej kąpieli. Spróbuj się zrelaksować, wykorzystując mało angażujące czas techniki, np. głębokie oddychanie. Pamiętaj, że ćwiczyć możesz dopiero sześć tygodni po porodzie fizjologicznym i osiem tygodni po cięciu cesarskim. Jeżeli jesteś po cięciu, uważaj na zbyt forsowny trening, zwłaszcza mięśni brzucha (grozi przepukliną). Bez względu na rodzaj porodu wskazane są dłuższe spacery – chudniesz, wzmacniasz mięśnie i poprawia ci się nastrój. Jedz dużo owoców i warzyw, pełnych ziaren (np. kasz) oraz białka.
Jakie sygnały z organizmu powinny mnie zaniepokoić ?
· Obrzęk, zaczerwienienie, owrzodzenie rany krocza,
· Stany podgorączkowe, gorączka, cuchnące odchody, zatrzymanie odchodów,
· Nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy,
· Bóle podbrzusza, nudności, wymioty, zatrzymanie perystaltyki jelit,
· Obrzęk, zaczerwienienie, ból piersi,
· Bolesność okolicy spojenia łonowego,
· Bolesność, powiększenie żył, obrzęki i zasinienie skóry kończyn,
· Zaburzenia nastroju i zachowania, osłabienie, wzrost ciśnienia tętniczego i każdy inny niepokojący położnicę objaw.
Czy to prawda, że w połogu trudno zapanować nad emocjami?
Może cię dopaść huśtawka nastrojów. W ciąży poziom estrogenów i progesteronu jest dziesięć razy wyższy niż normalnie, ale około siódmego dnia po porodzie powinien się obniżyć do poprzedniego stanu. Twoje ciało potrzebuje kilku tygodni, by przystosować się do tej hormonalnej rewolucji. Rozmawiaj. Dziel się swoimi emocjami z rodziną, przyjaciółmi, a także położną lub lekarzem, zwłaszcza gdy wcześniej miałaś epizody depresji. Macierzyńska rzeczywistość często różni się od wcześniejszych oczekiwań i wyobrażeń. Nie musisz być wielozadaniową supermamą. Postaraj się codziennie, nawet przez krótką chwilę, zrobić coś dla siebie: posłuchaj muzyki, pójdź na spacer, zadzwoń do przyjaciółki lub poczytaj.
Kiedy możemy rozpocząć współżycie?
Po zakończeniu szóstego tygodnia połogu powinnaś umówić się na wizytę kontrolną u swojego ginekologa. Jeśli w badaniu wszystko będzie w porządku możecie rozpocząć współżycie. Oczywiście, gdy oboje tego chcecie. Po porodzie pochwa może wydawać ci się luźniejsza, ale na jakość współżycia największy wpływ więź z partnerem i twoje dobre samopoczucie. Spotykaj się z innymi młodymi matkami: szukaj wsparcia i wymieniaj doświadczenia. Staraj się nie podejmować teraz żadnych ważnych decyzji, takie jak porzucenie pracy, przeprowadzka lub rozstanie z partnerem: to nie jest dobry moment na dodatkowe rewolucyjne zmiany.
Emilia Adamczyk (Jaśniewska) – położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych i naukowych nt. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę Emilymed.pl na terenie Warszawy. Przygotowuje rodziców do porodu oraz uczy organicznej opieki nad maluchem, prowadzi również autorskie wykłady w Szkole Narodzin Jeannette. Dba o wizerunek położnych oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz ponad pięćdziesięciu warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.