Niezależnie od tego czy podajesz dziecku własny odciągnięty pokarm butelką czy pierś, zadbaj o bliskość, aby doświadczało ono przyjemności kontaktu z mamą, czuło jej ciepło i mogło patrzeć w jej oczy.
W pierwszej dobie życia noworodek otrzymuje zwykle 10 ml pokarmu na jedno karmienie. Następnie codziennie zwiększamy każdą porcję o 10 ml i dochodzimy w drugim tygodniu życia do 90 ml pokarmu na jedno karmienie.
W wieku od 3 tygodni do 2 miesięcy niemowlę przeciętnie wypija od 100 do 150 ml podczas jednego karmienia, tzn. 600 do 750 ml pokarmu na dobę.
Trzymiesięczne niemowlę wypija około 150-180 ml na jedno karmienie.
Liczba podawania pokarmu mamy butelką w ciągu dnia stopniowo zmniejsza się z przeciętnie 6-8 u niemowlęcia od 1 tygodnia do 1 miesiąca życia, do 5-6 w drugim i trzecim miesiącu. Podane liczby są oczywiście orientacyjne, ponieważ niemowlę może wypijać różne ilości pokarmu podczas poszczególnych karmień w ciągu dnia. Z tego względu w butelce należy przygotować więcej pokarmu niż przeciętnie niemowlę wypija. Nie wolno jednak zmuszać niemowlęcia do wypicia więcej niż ma ochotę. Chwile karmienia mają być dla dziecka przyjemnością, a nie „walką”. Musimy pamiętać, aby noworodek podczas karmienia mlekiem mamy, ale za pomocą butelki, doświadczał przyjemności kontaktu z mamą, czuł jej ciepło i mógł patrzeć w jej oczy.
Czyszczenie butelek i smoczków
Sterylizacja: gotowanie lub za pomocą pary wodnej
Przez pierwsze osiem miesięcy (później wystarczy umycie w zmywarce w temperaturze 65oC), każdorazowo po dokładnym umyciu butelek i smoczków, musisz je wysterylizować. Masz kilka możliwości:
Uwaga!
Także smoczki do uspokajania powinnaś w pierwszych ośmiu miesiącach regularnie myć i sterylizować. Później wystarczy mycie środkami do mycia naczyń i spłukiwanie pod bieżącą wodą.
Nauka karmienia z butelki
Podczas jedzenia dziecko nie tylko zaspokaja głód, ale odczuwa Twoją bliskość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa. To współbrzmienie jest w pierwszych miesiącach naturalną podstawą waszych kontaktów.
Jeśli karmisz dziecko butelką, cała sytuacja może przypominać karmienie piersią. Zarezerwuj sobie więcej czasu, nie popędzaj dziecka. Nie buduj żadnych podpórek do butelek z poduszek i przytulanek, aby dziecko mogło samo jeść (pomijając fakt, że może być to niebezpieczne). Daj dziecku przewidziany przez naturę czas na wspólne przeżycia. Daj mu przy tym tak dużo cielesnej bliskości, jak to tylko możliwe.
Naturalnie byłby wspaniale, gdyby również tata zaangażował się w karmienie, dziecko mogłoby się wtedy przyzwyczaić do większego grona karmiących je osób. Nie oddawaj jednak butelki i dziecka ciągle zmieniającym się opiekunkom.
Prawidłowe karmienie z butelki
Dzieci mają cienką skórę i nie lubią drapiących swetrów i szorstkich tkanin. Powinnaś mieś przy karmieniu przynajmniej odkryte ręce. Im więcej kontaktu cielesnego zapewnisz dziecku, tym lepsze będzie jego samopoczucie i jego rozwój.
Odpowiednia temperatura
Mleko z piersi ma zawsze odpowiednią temperaturę i szybkość wypływu. W przypadku butelki musisz wyregulować obie te rzeczy. Mleko dla niemowląt powinno mieć mniej więcej temperaturę ciała. W przypadku butelek plastikowych trudno z zewnątrz ustalić temperaturę płynu. Dlatego wypuść kilka kropel mleka na wewnętrzną stronę ręki. Jeśli masz uczucie przyjemnego ciepła, temperatura jest odpowiednia.
Autor: Emilia Jaśniewska
Położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych dot. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień pracuje w prywatnym szpitalu w Warszawie. Współpracuje z pionierską Szkołą Narodzin Jeannette oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz wykładów i warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.