Karmienie piersią

Ile pokarmu potrzebuje noworodek?

Niezależnie od tego czy podajesz dziecku własny odciągnięty pokarm butelką czy pierś, zadbaj o bliskość, aby doświadczało ono przyjemności kontaktu z mamą, czuło jej ciepło i mogło patrzeć w jej oczy.

Chicco_STERYLIZATOR_668x342

W pierwszej dobie życia noworodek otrzymuje zwykle 10 ml pokarmu na jedno karmienie. Następnie codziennie zwiększamy każdą porcję o 10 ml i dochodzimy w drugim tygodniu życia do 90 ml pokarmu na jedno karmienie.

W wieku od 3 tygodni do 2 miesięcy niemowlę przeciętnie wypija od 100 do 150 ml podczas jednego karmienia, tzn. 600 do 750 ml pokarmu na dobę.

Trzymiesięczne niemowlę wypija około 150-180 ml na jedno karmienie.

Liczba podawania pokarmu mamy butelką w ciągu dnia stopniowo zmniejsza się z przeciętnie 6-8 u niemowlęcia od 1 tygodnia do 1 miesiąca życia, do 5-6 w drugim i trzecim miesiącu. Podane liczby są oczywiście orientacyjne, ponieważ niemowlę może wypijać różne ilości pokarmu podczas poszczególnych karmień w ciągu dnia. Z tego względu w butelce należy przygotować więcej pokarmu niż przeciętnie niemowlę wypija. Nie wolno jednak zmuszać niemowlęcia do wypicia więcej niż ma ochotę. Chwile karmienia mają być dla dziecka przyjemnością, a nie „walką”. Musimy pamiętać, aby noworodek podczas karmienia mlekiem mamy, ale za pomocą butelki, doświadczał przyjemności kontaktu z mamą, czuł jej ciepło i mógł patrzeć w jej oczy.

 

Czyszczenie butelek i smoczków

  • Umyj dokładnie butelkę i smoczek środkiem do mycia: do obu części są odpowiednie szczoteczki.
  • Do bardzo zabrudzonych smoczków możesz wsypać szczyptę soli i pocierając usunąć resztki jedzenia.
  • Butelki i smoczki umyj dokładnie wodą.

Sterylizacja: gotowanie lub za pomocą pary wodnej

Przez pierwsze osiem miesięcy (później wystarczy umycie w zmywarce w temperaturze 65oC), każdorazowo po dokładnym umyciu butelek i smoczków, musisz je wysterylizować. Masz kilka możliwości:

  • Sterylizacja na zimno z pomocą środków chemicznych, która jednak prawie całkowicie wyszła z mody, ponieważ zwykła wysoka temperatura robi to samo.
  • Najprościej kupić specjalny sterylizator z wkładką na trzy lub sześć butelek. Urządzenie automatycznie wyłączane jest szczególnie praktyczne.

Uwaga!

Także smoczki do uspokajania powinnaś w pierwszych ośmiu miesiącach regularnie myć i sterylizować. Później wystarczy mycie środkami do mycia naczyń i spłukiwanie pod bieżącą wodą.

 

Nauka karmienia z butelki

Podczas jedzenia dziecko nie tylko zaspokaja głód, ale odczuwa Twoją bliskość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa. To współbrzmienie jest w pierwszych miesiącach naturalną podstawą waszych kontaktów.

Jeśli karmisz dziecko butelką, cała sytuacja może przypominać karmienie piersią. Zarezerwuj sobie więcej czasu, nie popędzaj dziecka. Nie buduj żadnych podpórek do butelek z poduszek i przytulanek, aby dziecko mogło samo jeść (pomijając fakt, że może być to niebezpieczne). Daj dziecku przewidziany przez naturę czas na wspólne przeżycia. Daj mu przy tym tak dużo cielesnej bliskości, jak to tylko możliwe.

Naturalnie byłby wspaniale, gdyby również tata zaangażował się w karmienie, dziecko mogłoby się wtedy przyzwyczaić do większego grona karmiących je osób. Nie oddawaj jednak butelki i dziecka ciągle zmieniającym się opiekunkom.

 

Prawidłowe karmienie z butelki

Dzieci mają cienką skórę i nie lubią drapiących swetrów i szorstkich tkanin. Powinnaś mieś przy karmieniu przynajmniej odkryte ręce. Im więcej kontaktu cielesnego zapewnisz dziecku, tym lepsze będzie jego samopoczucie i jego rozwój.

  • Usiądź wygodnie, podsuń poduszkę do karmienia pod rękę, na której ułożysz dziecko. Trzymaj je tak, aby główka spoczywała w zagłębieniu łokcia na wysokości piersi. Dziecko powinno leżeć ukośnie – główka nieco wyżej, dzięki temu będzie mu łatwiej jeść.
  • Dotknij smoczkiem zwróconego ku Tobie policzka.
  • Wsuń smoczek do szukającej buzi. Zwróć uwagę, aby dziecko nie połknęło powietrza. Smoczek musi być wypełniony mlekiem.
  • Jeśli dziecko ssie tak mocno, że smoczek się ściąga, odsuń butelkę. Być może będziesz musiała w tym celu wsunąć koniuszek małego palca w kącik ust dziecka, zanim napełni się próżnia w smoczku. Następnie możesz kontynuować karmienie.
  • Tak jak po karmieniu piersią, dziecku musi się odbić po jedzeniu – być może także w trakcie posiłku.

 

Odpowiednia temperatura

Mleko z piersi ma zawsze odpowiednią temperaturę i szybkość wypływu. W przypadku butelki musisz wyregulować obie te rzeczy. Mleko dla niemowląt powinno mieć mniej więcej temperaturę ciała. W przypadku butelek plastikowych trudno z zewnątrz ustalić temperaturę płynu. Dlatego wypuść kilka kropel mleka na wewnętrzną stronę ręki. Jeśli masz uczucie przyjemnego ciepła, temperatura jest odpowiednia.

Autor: Emilia Jaśniewska

Położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych dot. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień pracuje w prywatnym szpitalu w Warszawie. Współpracuje z pionierską Szkołą Narodzin Jeannette oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz wykładów i warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Na ten sam temat