Kąpiel i przewijanie

Pielęgnacja dziecka - 5 najczęściej zadawanych pytań

#SpokojnieMamo! Z narodzinami dziecka wiąże się wiele pytań, również dotyczących pielęgnacji. Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel? Jak pielęgnować skórę małego dziecka i jakie kosmetyki stosować? W naszym artykule położna Emila Adamczyk (Jaśniewska) odpowiedziała na 5 najczęstszych pytań dotyczących pielęgnacji .

pielęgnacja dziecka_668x342

Kiedy najlepiej po raz pierwszy wykąpać noworodka?

Pierwszą kąpiel zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia WHO można wykonać nie wcześniej niż po sześciu godzinach po urodzeniu. Skórę dziecka pokrywa szczególna warstwa, którą jest maź płodowa. W jej skład wchodzi woda (do 80%), lipidy (10%) oraz białka (10%). W czasie życia płodowego chroni ona skórę dziecka przed bezpośrednim drażniącym działaniem wód płodowych, zmniejsza przepuszczalność skóry, nawilża ją i ułatwia ruchy dziecku. Obecność w mazi płodowej takich substancji jak lizozym, laktoferyna czy antyoksydanty, wzmacnia barierę ochronną skóry przed zakażeniami w pierwszych dniach po urodzeniu. Wykonanie pierwszej kąpieli dopiero w domu, po powrocie ze szpitala niesie więc za sobą same korzyści.

Jakich kosmetyków można używać tuż po narodzinach dziecka?

Przy doborze gamy kosmetyków dla noworodka ważne jest ich dermatologiczne bezpieczeństwo – aby mogły być stosowane od 1. dnia życia. Drugim istotnym kryterium jest obecność substancji czynnej. Powinna ona pochodzić z naturalnych wyciągów z roślin pochodzących z upraw ekologicznych, których użycie do produkcji kosmetyku zapewnia uzyskanie nieprzetworzonych substancji czynnych, wolnych od pozostałości nawozów sztucznych czy pestycydów, o dużej wartości biologicznej.

Kiedy najwcześniej można smarować ciało dziecka oliwką lub emulsją do ciała?

Po pierwszej kąpieli można już nawilżyć skórę malucha emulsją do ciała. Najlepiej nanosić ją raz dziennie – po kąpieli, cieniutką warstwę, nie trąc skóry, ale delikatnie ją wklepując. Oliwka sprawdzi się świetnie w ciągu dnia, kiedy rodzice znajdą kilka minut czasu na wykonanie instynktownego masażu przy jednoczesnym rozprowadzaniu kosmetyku.

Czy warto wykonywać masaż całego ciała, jaki jest jego wpływ dziecko?

Masaż pobudza krążenie, dzięki czemu poprawia przyswajanie tlenu i składników odżywczych, co jest bardzo ważne u noworodków. Ich rączki i nóżki często są zimne, ponieważ układ krążenia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Masaż dobrze wpływa również na układ pokarmowy: poprawia trawienie, reguluje wydalanie, pomaga przy kolkach i zaparciach. Daje też wiele korzyści emocjonalnych: zwiększa wydzielanie endorfin – „hormonów szczęścia”, które odpowiadają za dobre samopoczucie i uśmierzają ból.

Masaż uspokaja, relaksuje i niekiedy może pomóc w problemach z zasypianiem (np. w okresie ząbkowania). Daje poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, wzajemnego zaufania. Łagodzi niepokój i ból, ponieważ wpływa na zmniejszenie produkcji kortyzolu, hormonu stresu. To bardzo ważne zwłaszcza dla dzieci po trudnym porodzie, a także po cesarskim cięciu. Wzmacnia też więź między rodzicem a dzieckiem, co pozwala na budowanie prawidłowych relacji emocjonalnych już od najwcześniejszych chwil życia dziecka. To także wspaniały sposób, aby tata był bliżej ze swoim dzieckiem.

Czy od razu można u noworodka stosować krem przeciw odparzeniom?

Tak. Kremu przeciw odparzeniom, który pełni również rolę profilaktyczną i zabezpieczającą skórę okolicy pieluszkowej przed uszkodzeniem, szczególnie w okresie noworodkowym powinno się używać przy każdej zmianie pieluszki.  Przed położeniem kremu trzeba dobrze osuszyć skórę, zwracając szczególną  uwagę na miejsca w fałdach skórnych. Do osuszenia można używać czystych bawełnianych pieluszek, ręczników lub cienkich papierowych higienicznych chusteczek.  Jest to bardzo ważne, ponieważ maści  nałożone na wilgotną skórę spowodują trudności z jej wyschnięciem i w konsekwencji tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi baterii.

 

Emilia  Adamczyk (Jaśniewska) – położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych i naukowych nt. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę Emilymed.pl na terenie Warszawy. Przygotowuje rodziców do porodu oraz uczy organicznej opieki nad maluchem, prowadzi również autorskie wykłady w Szkole Narodzin Jeannette. Dba o wizerunek położnych oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz ponad pięćdziesięciu warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Na ten sam temat