Sen niemowlęcia. Ile powinien trwać?

Dowiedz się, dlaczego sen jest tak ważny dla niemowląt i ile godzin dziecko powinno przesypiać w ciągu doby. Sprawdź zalecenia i porady ekspertów z Baby Research Center Chicco.

culla-next-to-me

Każdy potrzebuje snu

Wszystkie bez wyjątku ssaki, niezależnie od tego czy są to króliki, konie czy  ludzie, potrzebują snu. Czas snu regulowany jest przez następujące po sobie naprzemiennie pory dnia i nocy. Ale noworodek czy nawet kilkutygodniowe niemowlę przez pierwsze tygodnie życia pozbawione jest umiejętności odróżniania dnia od nocy i zanim nabierze tej zdolności, minie kilka miesięcy.

Ile snu potrzebuje niemowlę?

·       W pierwszym miesiącu życia dziecko śpi łącznie od 16 do 18 godzin, budząc się co 3-4 godziny.

·       Od około drugiego lub trzeciego miesiąca życia nocny sen dziecka nieco się wydłuża i potrafi trwać nawet do 5-6 godzin. Maluch budzi się wtedy, gdy jest głodny.

·       Następnie, począwszy od 6. miesiąca nocny odpoczynek dziecka stopniowo wydłuża się.

·       Dziecko w wieku 1-2 lat powinno spać ok. 11-14 godzin w ciągu doby.

·       Przedszkolaki powinny spać od 10 do 12 godzin na dobę, a nawyk popołudniowej drzemki powinien być praktykowany do momentu, kiedy dziecko osiągnie wiek 3-4 lat.

·       Dzieci w wieku od 6 do 13 lat potrzebują nie mniej niż 9-10 godzin snu na dobę.

Dlaczego sen jest tak ważny

Mózg jest najbardziej skomplikowanym organem naszego ciała. Nie tylko pracuje dużo więcej niż jakikolwiek inny organ, ale też – niestety – produkuje dużo więcej toksycznych dla człowieka substancji. Gromadzenie się tych szkodliwych substancji, a także ekspozycja na dużą, czasem zbyt dużą liczbę bodźców, generuje narastającą potrzebę odpoczynku. Sen jest niezbędny, aby organizm mógł się zregenerować i odzyskać pełną wydajność. To podstawowa potrzeba naszego organizmu, której zaspokojenie pozwala nam przetrwać, cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Jest tak samo ważny, jak jedzenie i picie.

Co dzieje się z nami w trakcie snu?

Podczas gdy my śpimy, nasz mózg intensywnie pracuje. Te obszary mózgu, których używamy w ciągu dnia, gdy jesteśmy przebudzeni i świadomi, wyłączają się, odgradzając nas od zewnętrznych bodźców. Jednocześnie neurony w innych obszarach mózgu włączają się i zaczynają działać. Ich praca polega na eliminowaniu odpadów i toksycznych substancji wytwarzanych podczas aktywności po przebudzeniu oraz na porządkowaniu przyswojonych informacji. Te z których mózg „najczęściej korzysta” zostają zachowane (Faza REM), podczas gdy mniej ważne czy „rzadziej używane” informacje (faza nie-REM) są usuwane. Ta praca może być wykonana tylko w nocy, ponieważ w ciągu dnia mózg jest zbyt zajęty innymi aktywnościami.

Dlaczego odpoczynek jest tak kluczowy, szczególnie dla niemowląt?

Jeśli dziecko spało wystarczająco długo, jego mózg jest całkowicie oczyszczony ze szkodliwych substancji i zregenerowany. To podstawa dobrego funkcjonowania dziecka w ciągu dnia: zapewnia dobry nastrój, wspiera koncentrację i radzenie sobie z emocjami. Efektywny sen u dziecka zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie procesów wspomagających uczenie się i pamięć, kluczowych dla rozwoju dziecka. Wypoczęte dzieci będą po przebudzeniu w dobrym nastroju, ciekawe tego, co tego dnia może ich spotkać i otwarte na nowe doświadczenia. Łatwiej będzie im skoncentrować się na czynnościach, budować relacje oraz współpracować z rodzicami, opiekunami w żłobku czy przedszkolu oraz rówieśnikami.

Dowiedz się, jak pomóc dzieciom zasnąć.

Na ten sam temat