Dowiedz się, dlaczego sen jest tak ważny dla niemowląt i ile godzin dziecko powinno przesypiać w ciągu doby. Sprawdź zalecenia i porady ekspertów z Baby Research Center Chicco.
Każdy potrzebuje snu
Wszystkie bez wyjątku ssaki, niezależnie od tego czy są to króliki, konie czy ludzie, potrzebują snu. Czas snu regulowany jest przez następujące po sobie naprzemiennie pory dnia i nocy. Ale noworodek czy nawet kilkutygodniowe niemowlę przez pierwsze tygodnie życia pozbawione jest umiejętności odróżniania dnia od nocy i zanim nabierze tej zdolności, minie kilka miesięcy.
Ile snu potrzebuje niemowlę?
· W pierwszym miesiącu życia dziecko śpi łącznie od 16 do 18 godzin, budząc się co 3-4 godziny.
· Od około drugiego lub trzeciego miesiąca życia nocny sen dziecka nieco się wydłuża i potrafi trwać nawet do 5-6 godzin. Maluch budzi się wtedy, gdy jest głodny.
· Następnie, począwszy od 6. miesiąca nocny odpoczynek dziecka stopniowo wydłuża się.
· Dziecko w wieku 1-2 lat powinno spać ok. 11-14 godzin w ciągu doby.
· Przedszkolaki powinny spać od 10 do 12 godzin na dobę, a nawyk popołudniowej drzemki powinien być praktykowany do momentu, kiedy dziecko osiągnie wiek 3-4 lat.
· Dzieci w wieku od 6 do 13 lat potrzebują nie mniej niż 9-10 godzin snu na dobę.
Dlaczego sen jest tak ważny
Mózg jest najbardziej skomplikowanym organem naszego ciała. Nie tylko pracuje dużo więcej niż jakikolwiek inny organ, ale też – niestety – produkuje dużo więcej toksycznych dla człowieka substancji. Gromadzenie się tych szkodliwych substancji, a także ekspozycja na dużą, czasem zbyt dużą liczbę bodźców, generuje narastającą potrzebę odpoczynku. Sen jest niezbędny, aby organizm mógł się zregenerować i odzyskać pełną wydajność. To podstawowa potrzeba naszego organizmu, której zaspokojenie pozwala nam przetrwać, cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Jest tak samo ważny, jak jedzenie i picie.
Co dzieje się z nami w trakcie snu?
Podczas gdy my śpimy, nasz mózg intensywnie pracuje. Te obszary mózgu, których używamy w ciągu dnia, gdy jesteśmy przebudzeni i świadomi, wyłączają się, odgradzając nas od zewnętrznych bodźców. Jednocześnie neurony w innych obszarach mózgu włączają się i zaczynają działać. Ich praca polega na eliminowaniu odpadów i toksycznych substancji wytwarzanych podczas aktywności po przebudzeniu oraz na porządkowaniu przyswojonych informacji. Te z których mózg „najczęściej korzysta” zostają zachowane (Faza REM), podczas gdy mniej ważne czy „rzadziej używane” informacje (faza nie-REM) są usuwane. Ta praca może być wykonana tylko w nocy, ponieważ w ciągu dnia mózg jest zbyt zajęty innymi aktywnościami.
Dlaczego odpoczynek jest tak kluczowy, szczególnie dla niemowląt?
Jeśli dziecko spało wystarczająco długo, jego mózg jest całkowicie oczyszczony ze szkodliwych substancji i zregenerowany. To podstawa dobrego funkcjonowania dziecka w ciągu dnia: zapewnia dobry nastrój, wspiera koncentrację i radzenie sobie z emocjami. Efektywny sen u dziecka zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie procesów wspomagających uczenie się i pamięć, kluczowych dla rozwoju dziecka. Wypoczęte dzieci będą po przebudzeniu w dobrym nastroju, ciekawe tego, co tego dnia może ich spotkać i otwarte na nowe doświadczenia. Łatwiej będzie im skoncentrować się na czynnościach, budować relacje oraz współpracować z rodzicami, opiekunami w żłobku czy przedszkolu oraz rówieśnikami.
Dowiedz się, jak pomóc dzieciom zasnąć.