Spokojny sen

Najlepsze łóżeczko dla noworodka

Idealne miejsce do spania dla noworodka na pierwsze miesiące życia

dormire-vicini

Korzyści, jakie daje zdrowy sen

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb nas wszystkich. Jej zaspokojenie jest szczególnie istotne dla dzieci, od noworodka zaczynając. Pozwala im bowiem na efektywną regenerację, a tym samym na podejmowanie wyzwań, z jakimi mierzą się każdego dnia, zdrowy wzrost i rozwój oraz zapewnienie energii na funkcjonowanie w ciągu dnia. Długi, dostosowany do wieku dziecka sen jest tak samo ważny dla jego efektywnego wypoczynku, jak otoczenie, w którym śpi. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, kiedy sen wypełnia większość doby maluszka.

Gdy jeszcze był w brzuchu mamy, funkcjonował w bardzo niewielkiej przestrzeni, przytulnej i sprzyjającej relaksowi. Niewielkie, otulające łóżeczko tuż po narodzinach zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i ochrony, tak jak w brzuchu matki. Jest też idealnym miejscem do spania na pierwsze miesiące. Aby jak najbardziej odtworzyć maluchowi warunki z czasów, gdy był w brzuchu mamy, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Być blisko.

Bezpieczna bliskość

Jak blisko? Otóż wskazane jest spanie bardzo blisko dziecka, ale nie w jednym łóżku - łóżku rodziców. To zwyczajnie nie jest dla dziecka bezpieczne.

Przez pierwsze dni i tygodnie, mama i tata będą mieć swoje dziecko zawsze blisko siebie przez 24 godziny na dobę. Również w nocy. Ta bliskość zaspokaja nie tylko potrzeby rodziców - uspokaja ich i ułatwia opiekę nad dzieckiem. Również maluszek jest dzięki temu spokojniejszy, czując obecność swojej mamy. Natychmiast zaspokajane potrzeby sprawiają, że czuje się też bezpieczne i zaopiekowane.

Potwierdzają to również eksperci. Współcześnie uważą się, że ta bliskość jest niezwykle ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, które dostosowuje swój biologiczny rytm do rytmu swoich rodziców. Co więcej, zgodnie z najnowszymi badaniami, dziecko przebywające i śpiące w tym samym co rodzice pokoju, ale nie w tym samym łóżku, jest mniej narażone na ryzyko SIDS czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej.

Cóż jednak, gdy w obliczu skrajnego zmęczenia i niezwykle wymagającej opieki nad niemowlęciem, dość często zdarza się, że mamy zabierają swoje dziecko do łóżka? Trud opieki nad dzieckiem jest niepodważalny i wymaga wielkiej siły i odpowiedzialności. Niezależnie jednak od stopnia wyczerpania czy w obliczu chwili słabości, spanie z maluszkiem w  jednym łóżku nie jest rekomendowane, gdyż jest dla niego zwyczajnie niebezpieczne! Ciepło wytwarzane przez osoby dorosłe śpiące pod okryciem może być zbyt wysokie dla niemowlęcia, a tym samym niebezpieczne. Ponadto, zwłąszcza w przypadku duzego wyczerpania rodziców, gdy ich sen staje się bardzo mocny, niestety nie mozna wykluczyć nawet przypadkowego przyduszenia dziecka.   

Jakie łóżeczko wybrać, aby być blisko

Rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym i zalecanym jest opcja pozwalająca dziecku spać w tym samym pokoju co rodzice, ale w łóżeczku umieszczonym tuż obok łóżka mamy i taty. We własnej przestrzeni, blisko, ale całkowicie bezpiecznie. Dla spokojnego i zdrowego snu. Najlepsze będzie łóżeczko służące do co-sleepingu czyli spania z dzieckiem w bliskiej odległości, przy zachowaniu własnej, niezależnej przestrzeni, zarówno rodzica, jak i dziecka. Łóżeczko takie dostawiane jest ściśle do łóżka rodziców. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy rozumieją, że na początku dziecko, powinno być bardzo blisko, ale w najbardziej bezpieczny sposób.

Dzięki dostawce dziecko może bezpiecznie spać w swoim łóżeczku, podczas gdy mama może odpoczywać obok niego, przytulać je, głaskać, nucić kołysanki, przewijać i komfortowo karmić piersią. Buduje się bliskość i więź, a pierwsze miesiące z noworodkiem i niemowlęciem są spokojniejsze i wygodniejsze. Taka bliskość niezwykle pozytywnie wpływa na stan dziecka, bo dzięki zmysłom zapachu i słuchu czuje ono obecność kochanego rodzica, odczuwa spokój i ma poczucie bezpieczeństwa.

Nie ma nic ważniejszego dla dziecka niż szczęśliwi rodzice!

Dzięki łóżeczku dostawnemu nie tylko dbamy o dobre samopoczucie, spokój i poczucie bliskości maleństwa, ale także o komfort pierwszych wspólnych tygodni, spokój i efektywniejszy odpoczynek nocny mamy i taty dziecka. Jest też coś jeszcze. Maleństwo jest blisko rodziców, ale nie między nimi. Dzięki temu jest bezpieczne, a rodzice wciąż mają siebie na wyłączność.

Spokojny sen, gdziekolwiek jesteście

Łóżeczko można równie łatwo użytkować w innych niż sypialnia częściach domu. A nawet poza nim! Mobilność łóżeczka przydaje się w ciągu dnia. Dziecku pomaga to wykształcić umiejętność rozpoznawania i odróżniania pory dziennej od nocnej, a rodzicom wykonywanie codziennych obowiązków, przy zapewnieniu dziecku pełnego bezpieczeństwa. Możliwość zabrania łóżeczka w podróż: na dłuższe wakacje czy krótkie odwiedziny u rodziny, jest równie istotna.  Maluch będzie spokojniejszy, jeśli będzie przebywał i odpoczywał w znajomym otoczeniu, nawet w miejscu innym niż własny dom.

Na ten sam temat