W leżaczku, blisko mamy, dzieci przeżywają swoje pierwsze doświadczenia dotykowe.
Leżaczek jest dla mamy bardzo ważnym sprzymierzeńcem, gdyż może ona mieć dziecko blisko siebie, nawet gdy zajmuje się domem. Przebywanie z mamą cały czas, w leżaczku, jest pożyteczne też dla dziecka.
Dzięki temu maluch może być otoczony pozytywnymi bodźcami płynącymi z wymiany spojrzeń i uśmiechów oraz z tego, co mama mówi. Dzieci reagują na te bodźce, podejmując pierwsze próby komunikowania się.
Łatwy w transporcie
Jedną z głównych zalet leżaczka jest fakt, że jest on bezpieczny i wygodny, a jednocześnie można go łatwo przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, tym samym trzymając dziecko w pobliżu od pierwszych tygodni życia.
Kiedy zacząć używać leżaczka
Leżaczka można zacząć używać już od pierwszych tygodni życia dziecka. Gdy jest on całkowicie rozłożony, daje dziecku podparcie w pozycji leżącej, a specjalne poduszki zapewniają bezpieczeństwo i poczucie ochrony.
W miarę jak dziecko rośnie, leżaczek można przestawić do pozycji pół-siedzącej, co daje maluchowi nową perspektywę, z której może obserwować otoczenie; to z kolei sprzyja rozwojowi innych zmysłów, który zachodzi w kolejnych miesiącach życia.
Tyle bodźców w jednym krzesełku
Aby wachlarz pierwszych doświadczeń sensorycznych dziecka był jeszcze większy, leżaczek można wyposażyć w zabawki i akcesoria odpowiednie do każdego etapu rozwoju. Przez pierwsze kilka tygodni jest tyle kształtów i barw do oglądania oraz muzyki i dźwięków do słuchania; po trzech czy czterech miesiącach, gdy ruchy rąk i ramion zaczynają być bardziej skoordynowane, akcesoria zawieszone na łuku mogą być doskonałym źródłem pierwszych wrażeń dotykowych.