Spokojny sen

Korzystny wpływ co-sleepingu

W wielu badaniach potwierdzono, że spanie z dzieckiem jest niezwykle korzystne. Decydując się jednak na to, należy przestrzegać kilku istotnych zasad, tak by noce spędzone z dzieckiem były spokojne i bezpieczne.

079650_019_201014_00

Coraz więcej rodziców decyduje się na tzw. co-sleeping i przez pierwszych kilka miesięcy umieszczają dziecięce łóżeczko w swojej sypialni, bardzo blisko swojego łóżka.

Eksperci potwierdzają, że taka bliskość, jaką daje spanie tuż obok siebie z dzieckiem, jest czymś niezwykle pozytywnym. Wpływa nie tylko na spokój rodziców, ale też jest ważnym czynnikiem warunkującym dobre samopoczucie u dziecka oraz synchronizującym jego zegar biologiczny z rodzicami. Ponadto praktyka spania razem z dzieckiem sprzyja wzmacnianiu tej szczególnej więzi między maleństwem a rodzicami.

Stosując kilka prostych rozwiązań, można w bezpieczny sposób zorganizować miejsce snu dla siebie i dziecka, tuż obok siebie:

Nigdy w łóżku u rodziców!

Spanie z maluchem w jednym łóżku, np. gdy leży pomiędzy mamą a tatą, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest ryzykowne i niezalecane. Może doprowadzić do przygniecenia dziecka, jego przypadkowego upadku, a nawet uduszenia. Szczególna ostrożność jest tu wymagana zwłaszcza w przypadku noworodka.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie łóżeczko, które można postawić blisko łóżka rodziców lub takie, które do tego łóżka można pewnie i bezpiecznie zamocować. Taka praktyka sprzyja poczuciu bliskości oraz wygodzie przy karmieniu piersią, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo dziecka, a każdemu własną przestrzeń.

Bez zapachu tytoniu i innych intensywnych zapachów

Przy palących rodzicach, wspólne spanie zdecydowanie nie jest zalecane. Dym tytoniowy pozostaje w oddechu i na odzieży. Przebywanie dziecka w ich pobliżu może być szkodliwe dla jego zdrowia. Najlepiej też unikać przesadnie perfumowanych balsamów i kremów do ciała, jak również lakieru do włosów.

Zdecydowanie więc zachęcamy do spania razem,  ale tylko i zawsze w odpowiednich warunkach i przy zachowaniu bezpieczeństwa .

 

Na ten sam temat