Spokojny sen

Sen dziecka – 5 najczęściej zadawanych pytań

#SpokojnieMamo! Dbanie o zdrowy i spokojny sen dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. Jak zapewnić bezpieczny sen? Czy warto prowadzić dziennik snu? Na te i inne pytania odpowiedziała w naszym artykule położna i konsultant snu dziecka - Emilia Adamczyk (Jaśniewska).

8058664091843 (14)

Czy to prawda, że zapach mamy działa uspokajająco na dziecko?

Tak. Ciało kobiety w okresie połogu pachnie tak samo jak płyn owodniowy.  Kojący zapach mamy to również sposób na wydłużenie snu dziecka, gdy nie ma Cię tuż obok. Zostaw maluchowi coś, co pachnie tobą. Może to być wkładka laktacyjna pachnąca Twoim mlekiem albo fragment odzieży. Twoje łóżko w naturalny sposób nosi twój zapach. Możesz też przez jedną noc spać z prześcieradłem dziecka (użyj go jako powłoczki na poduszkę), które następnie ułożysz na jego materacu. Twój zapach powinien utrzymywać się przez kilka dni.

Czy muszę prowadzić notatki pór i długości snu malucha?

Większość mam wolałaby spędzać wolny czas na odpoczynku a nie na wypełnianiu tabelek, ale dziennik snu może okazać się pomocny pod wieloma względami. Tabelki dają jasny ogląd indywidualnych wzorców snu twojego dziecka na przestrzeni 24 godzin. Możesz być zaskoczona odkryciem, że maluch śpi więcej niż Ci się wydawało . Dziennik snu pomoże Ci wykryć problematyczne momenty i śledzić postępy, by sprawdzić, czy strategie usypiające działają. Omawiając wątpliwości wraz ze specjalistą snu już na pierwszy rzut oka dostrzeżecie wzorce snu dziecka i miejsca, gdzie można zastosować konkretne strategie. Dobrym pomysłem są również aplikacje, w których możesz prowadzić takie notatki i mieć je zawsze pod ręką.

Czy karmienie piersią równa się bezsenne noce dla mamy?

Opanowanie karmienia w pozycji leżącej na boku to klucz do przetrwania nocnych karmień. Pozycja ta pozwala wypocząć dużo lepiej niż kiedy siadasz na łóżku i czekasz czterdzieści pięć minut, aż maluch skończy jeść, zanim będziesz mogła zasnąć. Karmienie na leżąco pozwala ci zasnąć już wtedy, kiedy maluch je, a gdy się przebudzisz przełożyć go na materacyk łóżeczka dostawnego. Wstawanie z łóżka i siadanie do karmienia mają wiele wad, zarówno z punktu widzenia mamy, jak i dziecka. Musisz zupełnie się rozbudzić, żeby podnieść dziecko i znaleźć fotel, a jeśli maluch zaśnie przy piersi, musisz wymyślić coś, by go odłączyć od piersi i odnieść do łóżka tak, żeby się nie obudził.

Jak mogę wspierać sen a jednocześnie uchronić niemowlę przed stosowaniem metod treningu?

Spróbuj instynktownie rozpoznawać wskazówki oparte o trening niemowląt. Żadna książka ani żadne zajęcia nie powinny ci mówić, kiedy twoje dziecko ma jeść. Tylko głodne dziecko wie, kiedy trzeba je nakarmić. Trening niemowląt każe ci podążać za schematem zamiast samodzielnie uczyć się odczytywać sygnały. Trening niemowląt zmusza je dno snu zamiast uczyć spać, czyli zakłada postępowanie dokładnie odwrotne niż budowanie poczucia bezpieczeństwa i wspieranie nauki zasypiania . Większość popularnych „metod” to warianty starej metody wypłakiwania. Kiedy niemowląt się nie słucha, przestają informować o swoich potrzebach. Przez to dziecko dostaje mniej pokarmu, a mama produkuje mniej mleka i ani mama, ani dziecko nie radzą sobie dobrze. Co możesz zrobić: dowiedz się kiedy dziecko jest zmęczone, skup się na porach drzemek, stwórz otoczenie sprzyjające zasypianiu, wypróbuj różne rytuały wieczorne, pomóż maluchowi akceptować więcej niż jeden sposób usypiania.

Jakie są zasady bezpiecznego snu?

Układaj dziecko do snu na pleckach. Spanie na plecach wiąże się z obniżonym ryzykiem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Ustaw łóżeczko w bezpiecznym miejscu pomieszczenia, najlepiej blisko twojego łóżka. Nie stawiaj go koło grzejnika, przy oknie, w pobliżu jakichkolwiek wiszących sznurków od rolet ani zasłon ani blisko mebli, które maluch mógłby wykorzystać, by się z łóżeczka wydostać. Nie przyczepiaj zabawek pomiędzy szczebelkami łóżeczka. Żadnych papierosów w sypialni dziecka. Nawet zapach papierosów w twoich włosach albo ubraniu stanowi zagrożenie. Unikaj poduszek, aż maluch skończy dwa lata. Z reguły dziecko jest dość duże, by używać poduszki, kiedy jest gotowe do przeprowadzki na łóżko dla starszych maluchów. Upewnij się, że poduszka nie zapada się zbyt mocno. Bezpieczniejsze niż poduszki puchowe są poduszki z pianki.  Najbardziej praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem na każdą porę roku do przykrywania malucha, szczególnie w nocy, jest używanie śpiworka, z którego nie będzie się rozkopywał.

 

Emilia Adamczyk (Jaśniewska) – położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych i naukowych nt. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę Emilymed.pl na terenie Warszawy. Przygotowuje rodziców do porodu oraz uczy organicznej opieki nad maluchem, prowadzi również autorskie wykłady w Szkole Narodzin Jeannette. Dba o wizerunek położnych oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz ponad pięćdziesięciu warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Na ten sam temat