Na spacerze

Noszenie dziecka: wygoda i ochrona dla maluszka

Noszenie dziecka sprzyja poznawczemu i emocjonalnemu rozwojowi noworodka już od pierwszych dni jego życia. Poznaj porady i wskazówki specjalistów z Chicco Baby Research Center.

MARSUPIO-MYAMAKI-FIT-COOL-GREY

Pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Dla noworodka bliski kontakt z matką to fundamentalna potrzeba; dzięki niemu może ono lepiej rozwijać się poznawczo i emocjonalnie

Silna więź już od początku gwarantuje poczucie zaufania i bezpieczeństwa

Przez dziewięć miesięcy Twoje dziecko żyło z Tobą w symbiozie. Chociaż już nie przebywa wewnątrz Twojego ciała, nadal potrzebuje odczuwać Twoją fizyczną bliskość, aby czuć się utulonym i chronionym. Bliski kontakt z Tobą pomaga dziecku dorastać w pokoju i szczęściu; stanowi też fundament dla jego poczucia zadowolenia, niezależności i odporności w dorosłym życiu.

Więź między matką a dzieckiem jest ważna dla obojga

Dla noworodków bliski kontakt z matką ma kluczowe znaczenie, ponieważ sprzyja on prawidłowemu rozwojowi obszarów mózgu odpowiedzialnych za uczenie się oraz zdolność do dostosowywania się do stresu i reagowania na niego. Również dla matek ta bliskość jest niezwykle cenna, gdyż uruchamia ona obwody w mózgu odpowiedzialne za opiekę nad potomstwem, empatię i kontrolę lęku.

W czułych, bezpiecznych objęciach już od pierwszych dni życia

Więź między matką a dzieckiem rozwija się naturalnie, a zwyczaj noszenia maluszka blisko ciała sprzyja jej wzmacnianiu. Noszenie dziecka – jak sama nazwa wskazuje – nie tylko sprzyja emocjonalnemu i poznawczemu rozwojowi dziecka, ale także prawidłowemu rozwojowi fizycznemu.

Gdy dziecko jest noszone, jego ciało układa się naturalnie i fizjologicznie

Jakie są najważniejsze powody przemawiające za noszeniem dziecka w nosidełku? Odpowiednie nosidełko, dzięki któremu maluch jest idealnie przytulony do ciała matki, nie tylko sprzyja przytulaniu go i bliskiemu kontaktowi, ale również prawidłowemu rozwojowi bioder dziecka. Ponadto jego plecy zyskują odpowiednie podparcie, a szyja i główka odpowiednie ułożenie, dzięki czemu drogi oddechowe pozostają drożne.

Na ten sam temat