Karmienie piersią

Wyprawka dla dziecka

Zestawienie potrzebnych, wyłącznie niezbędnych rzeczy dla noworodków i niemowląt powinno ułatwić rodzicom wyprawkowe zakupy, a potem codzienność z nowym członkiem rodziny.

segundo-trimestre-embarazo

Do spania

Przytulne, bezpieczne miejsce do spania jest szczególnie ważne, ponieważ niemowlę bardzo dużo czasu spędza w swoim łóżeczku. Najbardziej rekomendowanym w Polsce typem łóżeczka jest łóżeczko dostawne. Po podniesieniu ścianki, można je dowolnie przemieszczać po mieszkaniu, ale przede wszystkim zapewnia stały kontakt z dzieckiem oraz wygodę rodzicom w ciągu nocy. Sprawdza się także jako skuteczna pomoc w usypianiu. Ruch i kołysanie ułatwia niemowlętom szybkie, ale łagodne przeniesienie się do krainy snów. Jeśli łóżeczko jest na kółkach przynajmniej dwa z nich powinny mieć blokadę, aby uniknąć przemieszczania się w niekontrolowany sposób. Do przykrywania malucha najbardziej praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest używanie śpiworka bawełnianego, z którego nie będzie się rozkopywał. Poduszka jest zbędna i może nawet okazać się niebezpieczna jeśli dziecko zagłębia w nią głowę. Zamiast poduszki można na materacyk położyć tetrową pieluszkę.

Dziecięce ubranka

Ubieranie niemowlęcia w ładne śpioszki to prawdziwa przyjemność. Oczywiście nasz maleńki bobas miło wygląda w modnych ciuszkach, jednak przy wyborze ubrania oprócz względów estetycznych należy mieć na uwadze, swobodę ruchów dziecka oraz łatwość zakładania i zdejmowania rzeczy. Nie należy kupować zbyt dużo ubrań w najmniejszych rozmiarach (np. rozmiar 52), z których dzieci wyrastają już po paru dniach. Szczególnie ważne jest, żeby stosować wyłącznie tkaniny bawełniane, ponieważ wrażliwa skóra niemowlęcia może być uczulona na syntetyki.

Do pielęgnacji ciała

Skóra jest dla dziecka królową zmysłów, bo to dzięki niej poznaje i odbiera świat zewnętrzny. Stosowanie naturalnych w 100% kosmetyków o sprawdzonej i bezpiecznej recepturze pozwala zachować prawidłowe funkcje poszczególnych jej warstw. Formuły preparatów powinny być wolne od sztucznych dodatków zapachowych i barwników. Zapewniać komfort i wspomagać rozwój zdrowej skóry. Kosmetyczkę należy wyposażyć w: emulsję do kąpieli, balsam nawilżający, krem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej oraz wodę termalną lub płyn micelarny dla niemowląt, bawełniane płatki kosmetyczne, gaziki jałowe oraz ampułki soli fizjologicznej. Położne zalecają, aby rodzice wybierali kosmetyki z jednej linii produktowej, ponieważ pozwala to uzyskać optymalny rezultat w pielęgnacji.

Do przewijania i kąpieli

Przewijak i wanienka powinny być przede wszystkim bezpieczne, praktyczne i stabilne. Model 2 w 1 taki jak np. komoda Cuddle&Bubble jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia dużo miejsca na różne akcesoria oraz ma regulowaną wysokość, co jest nieocenione w trosce o kręgosłup rodzica. Składany stelaż wanienki, daje nam możliwość transportu oraz łatwego jej rozstawienia w każdym miejscu. Blisko przewijaka ustawiamy pojemnik na brudne pieluszki z dobrze zamykającą się pokrywką.

Do karmienia

Mleko kobiece jest bez wątpienia najlepszym pokarmem dla dziecka. Stąd karmiąca mama potrzebuje początkowo zaledwie kilku rzeczy. Przyda jej się: jedna lub dwie butelki na odciągnięte mleko, laktator, sterylizator - który tworząc parę sterylizuje butelki i smoczki, dzięki czemu nie musimy dodawać chemikaliów (czyli inaczej niż w przypadku sterylizacji chemicznej), szczoteczka do wstępnego mycia butelek i smoczków, dwa biustonosze do karmienia oraz bawełniane wkładki laktacyjne.

Podsumowując, na wyposażeniu kącika pielęgnacji noworodka potrzebujecie:

• Wanienka z przewijakiem;

• Termometr (do sprawdzenia temperatury wody, choć możecie zrobić to również łokciem lub przegubem dłoni, nie powinna przekraczać 37 st. C);

• Płyn do mycia ciała z dozownikiem;

• Rożek kąpielowy lub 2 dwa ręczniki;

• Gaziki jałowe;

• Waciki bawełniane;

• Oliwka (nasączony oliwką wacik dobrze usunie pozostałości tłustych maści i kremów);

• Miseczka z ciepłą wodą (do umycia buzi dziecka);

• Sól fizjologiczna (do przemywania oczu za pomocą jałowego gazika, w kierunku od zewnętrznego kącika oka do noska);

• Preparat na bazie oktenidyny w razie potrzeby (pielęgnacja kikuta pępowinowego);

• Krem przeciw odparzeniom;

• Czyste pieluszki;

• Ubranka;

• Szczoteczka do włosków z miękkim włosiem.

Dziecko kreuje siebie z doświadczeń jakie czerpie z najbliższego otoczenia. Przedmioty w jego zasięgu pozwalają mu na rozwój według określonego planu, identycznego dla wszystkich dzieci. Miłość i poczucie bezpieczeństwa zapewniają rozwój zgodny z  jego własnym planem, który jest niepowtarzalny, bo wynikający ze zdolności i wewnętrznej siły.

Autor: Emilia Jaśniewska

Położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych dot. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień pracuje w prywatnym szpitalu w Warszawie. Współpracuje z pionierską Szkołą Narodzin Jeannette oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz wykładów i warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Na ten sam temat