Spuchnięte stopy są bardzo częstym zjawiskiem w czasie ciąży. Eksperci z Chicco Research Center sprawdzili jakie mogą być tego przyczyny oraz jak sobie z tym radzić.
Obrzęki kończyn dolnych to dość powszechna dolegliwość w czasie ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Objawy są łatwe do zauważenia: skóra wydaje się rozciągnięta, opuchnięta i błyszcząca. Spuchnięte stopy i kostki podczas ciąży są całkowicie normalne i zwykle nie stanowią powodu do obaw, ponieważ są wynikiem mechanicznych i biochemicznych zmian, które towarzyszą ciąży.
Spuchnięte stopy i kostki: przyczyny
Tak jak klasyczny ból pleców towarzyszący ciąży jest spowodowany bólem mięśni wzdłuż kręgosłupa, opuchnięte stopy są również wynikiem zmian postawy i zmian fizycznych. Przez większość czasu jest to stan fizjologiczny, wywołany zatrzymaniem wody i zwykle pojawia się, gdy organizm przygotowuje się do porodu. Rozszerzająca się macica naciska na żyły i spowalnia przepływ krwi z kończyn dolnych z powrotem do serca, powodując gromadzenie się płynów. Jest to spotęgowane zmianami hormonalnymi, które towarzyszą ciąży, takimi jak podwyższony poziom progesteronu, który przyczynia się do zastoju żylnego. Na zaburzenia krążenia wpływa również niesprzyjająca pogoda, np. nadmierne upały i wilgotność latem. Brak ruchu powoduje również puchnięcie stóp podczas ciąży.
Jak radzić sobie ze spuchniętymi stopami podczas ciąży
Retencja wody jest zjawiskiem fizjologicznym, które występuje szczególnie często w trzecim trymestrze ciąży. Jakie środki zaradcze są dostępne? Oto kilka porad, jak złagodzić obrzęk stóp podczas ciąży:
● utrzymuj swoją wagę w ryzach i unikaj zbyt słonych potraw
● staraj się nie stać zbyt długo w miejscu, siadaj od czasu do czasu lub nawet kładź się z nogami uniesionymi wyżej niż biodra. Pomocne może być użycie poduszki, aby nogi były lekko uniesione podczas snu.
● noś wygodne buty i pończochy uciskowe, które pomagają w cyrkulacji żylnej i limfatycznej
● pamiętaj o spacerach na świeżym powietrzu i w relaksującym otoczeniu
● stosuj zdrową dietę z niewielką ilością cukrów i tłuszczów oraz dużą ilością pełnoziarnistych płatków zbożowych, owoców i warzyw
● zwiększ spożycie pokarmów, które poprawiają przepływ krwi. Należą do nich jagody, ale także czosnek i cebula.
● pij dużo wody!
Możliwe komplikacje/ powikłania
Czasami nadmierny obrzęk jest jednak oznaką bardziej złożonego problemu, zwanego stanem przedrzucawkowym. Charakteryzuje się on podwyższonym ciśnieniem krwi, zatrzymaniem wody w organizmie i obecnością białka w moczu. Oprócz nadmiernego obrzęku łatwo rozpoznawalnymi objawami stanu przedrzucawkowego są: wymioty, bóle głowy, bóle brzucha, problemy ze wzrokiem. W takich przypadkach należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby uniknąć powikłań, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia matki.