Oczekiwanie

Równowaga fizyczna i psychiczna po porodzie - nowy ład

Jak zmienia się życie kobiety i całej rodziny po narodzinach jej nowego członka. Jak odnaleźć się w tej nowej sytuacji?

MicrosoftTeams-image
 

Doświadczenie macierzyństwa, zwłaszcza, gdy chodzi o pierwsze dziecko, powoduje znaczące zmiany fizyczne, emocjonalne i partnerskie. Początki tej nowej drogi mogą być pozbawione wcześniejszej równowagi. Na początku kobieta może nawet czuć się przytłoczona nową rolą, a to z kolei może spowodować, że zacznie odsuwać własne potrzeby na drugi plan. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą lepiej podejść do tego okresu i szybciej odzyskać równowagę w codzienności.

Pierwsze dziecko: jak czuje się kobieta w nowej roli

W pierwszych miesiącach po porodzie opieka nad dzieckiem jest niezwykle intensywna, pochłania cały czas, energię i uwagę mamy. Niestety w rezultacie odbiera jej także czas i siły na wszystkie zajęcia i zainteresowania, które dotychczas pomagały jej się zregenerować i poczuć się dobrze sama ze sobą czy swoim partnerem oraz cieszyć się przebywaniem z innymi. Niektóre matki mają problem ze znalezieniem czasu dla siebie nawet długo po porodzie. Czasami jest to spowodowane prawdziwymi przeszkodami, takimi jak brak osoby, która mógłby pomóc w opiece nad dzieckiem. Czasem jest to jednak po prostu wynik braku umiejętności czy chęci delegowania obowiązków lub proszenia o pomoc. Niestety równie często zdarza się, że matki czują się winne poświęcając trochę czasu dla siebie i szybko przyzwyczajają się do poświęceń.

Nauka bycia matką i kobietą

Tymczasem poświęcenie czasu na zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność, jest kluczowe i przyniesie wiele korzyści dziecku. Bycie matką to odpowiedzialność w pełnym wymiarze godzin i wszyscy musimy znaleźć sposób na naładowanie sił, abyśmy mogli być jak najlepsi. Z czasem i z praktyką będzie coraz łatwiej przejść z roli „matki” do roli „kobiety”, ale na początku może to być dość trudne, a wasze życie jako pary może również wymagać ustalenia nowych zasad. Osobiste poświęcenia, zwłaszcza jeśli stają się sposobem na życie, mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie matki, co ostatecznie wpłynie również na życie rodzinne, w tym także na dziecko.

Nowa rzeczywistość pary

Fakt zostania rodzicami może być tak przytłaczający, że ludzie czasami odkładają na bok swoją tożsamość jako pary i skupiają całą swoją uwagę na informacjach o życiu i dobrym samopoczuciu dziecka, całkowicie zaniedbując intymność i chemię z partnerem. Tymczasem utrzymanie zdrowej komunikacji ma fundamentalne znaczenie. Pozwala każdemu z partnerów uświadomić temu drugiemu wszelkie potrzeby lub problemy, aby można je było zrozumieć i rozwiązać poprzez wzajemną pomoc.

Macierzyństwo to bogate doświadczenie i świetna okazja do rozwoju i spojrzenia na życie z nowych perspektyw, co może pomóc kobiecie na nowo odkryć i odtworzyć nowszą i lepszą równowagę fizyczną i psychiczną. Należy jednakże pamiętać, że poświęcenie nie może stać się nawykiem. W obliczu powiększenia rodziny powinniśmy na nowo odkryć kim jesteśmy i kontynuować nasze życie jako kobiety w sensie prywatnym i zawodowym, nawet wtedy, gdy cieszymy się wspaniałym doświadczeniem macierzyństwa.

Na ten sam temat