Pielęgnacja i ochrona

Poród - 5 najczęściej zadawanych pytań

#Spokojniemamo! Rozumiemy, że nie możesz doczekać się przyjścia maluszka na świat, ale jednocześnie możesz obawiać się porodu i mieć wiele wątpliwości z nim związanych. Położna, Emilia Adamczyk (Jaśniewska), podzieliła się z nami listą 5 pytań, które najczęściej zadają jej kobiety w ciąży .

CHICCO_ARTYKUŁ_BOPPY_668x342

Jak lekarz/położna wyliczyli mój termin porodu?

Od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmij 3 miesiące, dodaj 7 dni i dodaj rok. Spodziewany termin porodu = ostatnia miesiączka – 3 miesiące + 7 dni + 1 rok.

Kiedy jechać do szpitala?

  • kiedy pojawi się czynność skurczowa macicy - u kobiet rodzących po raz pierwszy co 5-7 minut, u kobiet rodzących kolejne dziecko co 10 minut,
  • kiedy odpłynie płyn owodniowy,
  • w każdej sytuacji budzącej niewspółmierny lęk mamy o dziecko.

Od czego zależy jak będzie przebiegał poród?

  • Od przebiegu ciąży,
  • chorób współistniejących,
  • przygotowania fizycznego i emocjonalnego,
  • wielkości dziecka,
  • położenia, ułożenia i ustawienia malucha,
  • budowy kanału rodnego,
  • siły, częstotliwości i czasu trwania skurczów macicy,
  • stanu dziecka,
  • poziomu lęku rodzącej
  • oraz innych uwarunkowań.

Kiedy po porodzie mogę zajść w ciążę?

Powrót płodności może nastąpić już dwa lub trzy tygodnie po porodzie. Owulacja występuje przed miesiączką, co oznacza, że możesz odzyskać płodność nie wiedząc o tym. Karmienie piersią naturalnie zmniejsza szansę zapłodnienia, ale tylko kiedy mleko mamy stanowi jedyny pokarm dziecka (nie traktuj jednak tego jako jedynej antykoncepcji - bo Twoje dziecko może szybciej mieć braciszka lub siostrzyczkę niż jesteś na to gotowa J ). Pomimo tego zdarzają się w rodzinach „irlandzkie bliźnięta” czyli dzieci, które faktycznie nie są bliźniakami, ale przyszły na świat w odstępie czasu nie większym niż dwanaście miesięcy. By mieć pewność, że Twój organizm jest gotowy i dobrać najlepszą na ten moment metodę antykoncepcji, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, kiedy zakończy się krwawienie połogowe.

Czy podczas ciąży można być aktywną fizycznie, nadal uprawiać sport, biegać, ćwiczyć, jeśli robiło się to przed ciążą? Czy wysiłek fizyczny może przyczynić się do przedwczesnego porodu?

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży nie powinna być tak intensywna jak podczas treningu aerobowego. W czasie ćwiczeń temperatura ciała znacznie wzrasta, co określa się mianem hipertermii. Ciepłota ciała powyżej 40°C może przyczynić się do poważnego uszkodzenia rozwijającego się dziecka. W III trymestrze ciąży zbyt intensywny wysiłek fizyczny może zakończyć się przedwczesnym porodem. Aktywność fizyczna w I trymestrze ciąży oraz w kolejnych jej etapach musi być znacznie spokojniejsza i uwzględniać także ćwiczenia oddechowe. Zamiast dźwigania ciężarów i crossfitu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą joga, pilates lub ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup. Regulują one poziom hormonów oraz wzmacniają więzadła.

 

Emilia  Adamczyk (Jaśniewska) – położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych i naukowych nt. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę Emilymed.pl na terenie Warszawy. Przygotowuje rodziców do porodu oraz uczy organicznej opieki nad maluchem, prowadzi również autorskie wykłady w Szkole Narodzin Jeannette. Dba o wizerunek położnych oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz ponad pięćdziesięciu warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Na ten sam temat