Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów, który rozwija się już na etapie embrionu. Dlatego też przytulanie i pieszczoty to pierwsze środki komunikacji emocjonalnej między matką a dzieckiem, które wzmacniają wyjątkową więź między nimi.
W pierwszych miesiącach życia, poprzez odkrywanie własnego ciała poprzez dotyk, a przede wszystkim przez pieszczoty i bezpośredni kontakt z mamą, dzieci zyskują świadomość fizyczności swego ciała.
Jednak dotyk oprócz roli w postrzeganiu fizycznym jest niezwykle ważny w kontakcie emocjonalnym.
Znaczenie dotyku dla więzi między matką a dzieckiem
Noworodek ma naprawdę wyjątkową zdolność do postrzegania bodźców sensorycznych i pojmowania ich emocjonalnego znaczenia, a kontakt typu „skóra do skóry” z matką służy tworzeniu się wyjątkowej więzi między nimi.
Noworodki uwielbiają być pieszczone i przytulane
Nie ma się co martwić o to, że przesadzi się z przytulaniem. Tulenie noworodka nie jest złym nawykiem – wręcz przeciwnie, uspokaja go, a dzieci tego absolutnie potrzebują.
Porozumiewanie się z dzieckiem poprzez masaż
Masaż jest dla dziecka użytecznym, stymulującym doświadczeniem, o znaczeniu także emocjonalnym; pomaga też matkom porozumiewać się z dziećmi i pomagać im w odkrywaniu świata zewnętrznego.
W wielu kulturach jest to starodawna tradycja, uznawana za najbardziej dostępny dla noworodka język niewerbalny, jak również za sposób wczesnego rozpoznawania potrzeb fizycznych i emocjonalnych oraz tworzenia szczególnej, nierozerwalnej więzi między matką a dzieckiem.