Spokojny sen

Idziemy spać. Ważne zasady dla zdrowego snu

Wypracowanie i przestrzeganie codziennej rutyny towarzyszącej porze zasypiania jest niezwykle ważne dla niemowląt. Zapoznaj się z poradami ekspertów z Baby Research Center Chicco aby dowiedzieć się, jak wprowadzić do twojego życia rytuały i usprawnić proces zasypiania twojego dziecka.

007627_200_171016_04

Jak pomóc dziecku zasnąć

Dzieci, które śpią mało i nie funkcjonują według ustalonej, znanej im rutyny, są bardziej drażliwe, mają większe trudności z koncentracją. Spowodowane to jest poważnymi trudnościami z przechowywaniem i przetwarzaniem bodźców i informacji zgromadzonych w ciągu dnia. Na te deficyty wpływa nie tylko zła jakość snu, ale także zbyt krótki czas snu, nie dostosowany do potrzeb dziecka określonych dla jego aktualnego wieku.

Zapoznaj się z kilkoma ważnymi wskazówkami, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz zapewnić dziecku efektywny, zdrowy sen:

Unikaj oglądania telewizji, korzystania z tabletu czy grania w gry komputerowe krótko przed snem

Nie włączaj telewizora i nie korzystaj z tabletów, smartfonów i komputerów po kolacji. Generalnie ekspozycja dzieci na tego typu bodźce zbyt długo i późno nie jest wskazana i nie pomaga dziecku. Niebieskie światło emitowane z urządzeń elektronicznych utrzymuje nasz mózg w pogotowiu, blokując normalną produkcję hormonu snu czyli melatoniny. Wydzielanie melatoniny regulowane jest poprzez cykl światło-ciemność. Oznacza to, że tak potrzebna nam do zaśnięcia melatonina, do wytworzenia się potrzebuje ciemności. Dlatego ważne jest gaszenie światła w momencie, gdy zasypiamy. To ułatwi i przyspieszy moment zaśnięcia.

Istotne jest poza tym, aby dziecko nie angażowało się już w zabawy wymagające ruchu, aktywności, pobudzające emocje czy w uprawianie sportu po określonej porze.

Połóż dziecko do łóżka wcześnie i zawsze o tej samej godzinie

Moment pójścia do łóżka powinien być ustalony i przestrzegany każdego dnia, aby dziecko otrzymało odpowiednią ilość snu.

Większość dzieci ma swoje nawyki i nie przepada za niespodziankami. Ich układ nerwowy działa lepiej, jeśli posiłki, sen czy zabawa odbywają się w tej samej, ustalonej kolejności i mniej więcej w tym samym czasie, każdego dnia. Dzieci chętnie i szybko uczą się prostych, ale zdrowych zasad, takich jak moment i miejsce przeznaczone na nocny sen. Przewidywalność, rutyna uspokaja je i pozwala na prawidłowy rozwój układu nerwowego.

Stwórz rytuały, które będą wprowadzały dziecko w czas nocnego snu                                                               

Wypracowanie odbywającego się codziennie przed snem rytuału, zwłaszcza gdy połączymy go z czytaniem bajki, śpiewaniem lub odtwarzaniem kołysanek, w naturalny sposób obniży poziom kortyzolu czyli hormonu, który znajduje się w mózgu i jest odpowiedzialny za stres. A tym samym ułatwi zasypianie.

 

Na ten sam temat