Dzieci szybko zaczynają kojarzyć krzesełko do karmienia z porą jedzenia, dlatego też ważne jest wypracowanie rytuału stosowanego przy każdym posiłku.
Dzieci funkcjonują nawykowo i potrzebują poczucia pewności, dlatego też podczas odstawiania dziecka od piersi pomocne może być wypracowanie pewnego rytuału karmienia, bardzo dokładne ustalenie miejsca w domu, w którym maluch zawsze je, przy użyciu tych samych metod i „narzędzi” – od krzesełka do karmienia po sztućce i naczynia – tak by zbudować atmosferę spokoju, pogody ducha i dzielenia się.
Rola krzesełka do karmienia
Krzesełko do karmienia odgrywa ważną rolę, ponieważ dziecko natychmiast instynktownie kojarzy je z porą posiłku, rozpoznając w nim od początku szczególne miejsce, w którym ta czynność się odbywa.
Czasem gdy dziecko płacze, bo jest głodne, już samo posadzenie go w krzesełku wystarczy, by je uspokoić, bo wie, że zaraz pojawi się jedzenie.
Oprócz tego, by krzesełko do karmienia było wygodne i bezpieczne, ważne jest, by można było je regulować i dostosowywać do rozwoju dziecka – przekształcić w leżaczek w pierwszych miesiącach, a potem w prawdziwe krzesło, gdy dziecko jest w stanie siedzieć.
Przy stole z mamą, tatą i rodzeństwem
Krzesełko do karmienia należy możliwie jak najwcześniej przystawiać do stołu, przy którym jedzą mama, tata i rodzeństwo dziecka, tak by jak najwcześniej miało ono doświadczenie wspólnego posiłku. Sprzyja to uczeniu się poprzez naśladowanie zachowań innych: jak używać sztućców oraz co można, a czego nie można robić przy stole. Dlatego też ważne jest, by dawać dobry przykład, także z punktu widzenia odżywiania.