Oczekiwanie

Najpierw we dwoje, a teraz we troje!

Nowa życiowa rola - rodzicielstwo. Jaki jest najlepszy sposób na to, by oswoić się z nowym porządkiem?

retos-pareja
 

Kiedy pojawia się dziecko, życie pary niewątpliwie się zmienia - uwaga kobiety skupia się na opiece nad noworodkiem i wówczas mężczyzna może poczuć się zaniedbany. To samo jednak może spotkać kobietę, kiedy mężczyzna jest tak zajęty dzieckiem, że zdaje się nie dostrzegać wyzwań, przed którymi stoi jego partnerka. Jaki jest najlepszy sposób na wspólne odnalezienie się w czasie wielkich zmian jako para i rodzina? W przypadku poważnego kryzysu, zalecamy wizytę u specjalisty, natomiast kilka podstawowych wskazówek może pomóc w lepszym radzeniu sobie z wyzwaniami, które mogą się pojawić.

Zarezerwuj czas dla siebie i czas we dwoje

Fakt, że zostaliście rodzicami, nie zmienia tego, że nadal pozostajecie indywidualnościami oraz parą. Chęć znalezienia czasu dla siebie z dala od dziecka może wydawać się nie do pomyślenia, a nawet w pewien sposób być postrzegana jako niewłaściwa, ale nie powinno się tak myśleć. Utrzymanie relacji, którą wypracowaliście jako para i poświęcenie sobie czasu, nie pozbawi niczego waszego dziecka, a wręcz przeciwnie - zapewni mu bardziej zgranych i zapewne bardziej zrelaksowanych rodziców. To samo dotyczy intymnych chwil i seksualności. Znajdźcie dla siebie nawzajem czas na ponowne, wspólne odkrywanie tej sfery. Więcej porad znajdziesz w artykule Czas tylko we dwoje.

Proś o pomoc

Nie jesteśmy wonder-women ani supermenami, jesteśmy ludźmi, o czym szczególnie należy pamiętać, gdy zostajemy rodzicami. Kiedy presja i zmartwienia narastają, a nasze dni zaczyna dominować niepokój, nadszedł czas, aby poprosić o pomoc. Nie myśl o tym jako o przejawach słabości, ale o sile: „Zdaję sobie sprawę, że nie mogę zrobić wszystkiego i chętnie proszę o pomoc”. Często nawet kilka godzin dziennie daje nam szansę na doładowanie baterii. Możemy poprosić przyjaciela lub krewnego o pomoc, a oni najprawdopodobniej chętnie skorzystają z okazji! Wsparcie emocjonalne i materialne jest również bardzo ważne zarówno dla każdego z osobna, jak i dobrego samopoczucia pary. Wsparcie przyjaciół i rodziny zapewnia bufor ochronny przed eskalacją stresujących chwil, które nadwyrężają naszą stabilność jako pary. Zawsze pamiętaj, że konflikty, które można było rozwiązać wcześniej, nadal można przezwyciężyć dzisiaj, być może z niewielką dodatkową pomocą z zewnątrz.

Nie dąż do perfekcji, nie ma czegoś takiego jak idealni rodzice

Do rodzicielstwa nie ma instrukcji obsługi, chociaż istnieje niezliczona ilość książek, które mogą zaoferować pewną pomoc. Mimo to nasz instynkt jest często jednym z najlepszych narzędzi, jakie mamy. Obawa przed popełnianiem błędów i martwienie się, gdy nie możemy zrozumieć, czego potrzebuje nasze dziecko, czyni nas dobrymi rodzicami. Kiedy maluch płacze, nie możemy od razu wiedzieć, czego się dopomina. Czy jest głodny? Czy ma kolkę? Czy jest zmęczony? Dowiesz się tego szybciej niż myślisz, a komunikacja między tobą, a twoim dzieckiem stanie się coraz bardziej płynna. Komunikacja odgrywa również ważną rolę w związku. Gdy zajmujecie się dzieckiem, powinniście rozmawiać jeszcze więcej. Podziel się swoimi wątpliwościami i niepewnościami ze swoim partnerem. Narodziny dziecka mogą ujawnić wasze ukryte atuty jako pary, a jednocześnie być okazją do wspólnego rozwoju.

Wybaczać sobie nawzajem

Strach jest zupełnie normalnym uczuciem, kiedy doświadczamy wielkich życiowych zmian. To nowy etap i pierwszy raz więc nie ma nic złego w tym, że jesteśmy przejęci. Jednocześnie musimy powstrzymać nasze lęki przed narastaniem do takiego stopnia, kiedy nas paraliżują. Życie niesie ze sobą wiele wyzwań, a to jest jedno z nich. W przeszłości z powodzeniem radziliśmy sobie z różnymi trudnościami, dlaczego teraz miałoby być inaczej? Uwierzmy w siebie.

Na ten sam temat