Oczekiwanie

Czas tyko we dwoje!

Praktyczne wskazówki, jak pogodzić rodzicielstwo z pielęgnowaniem uczucia między partnerami.

tempo per la coppia
 

Ile razy czytamy, że w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka trzeba przystosować się do zmian, bo para przekształca się w 3- lub nawet 4-osobową rodzinę? Ile razy przypomina się nam, żebyśmy nie zapominali, że wciaż jesteśmy parą, a nie tylko rodzicami? Znamy te wskazówki, ale wprowadzenie ich w życie nie jest łatwe. Oto kilka sugestii, jak wygospodarować czas dla siebie i swojego partnera.

Daj sobie czas i uzyskaj pomoc od zaufanych osób

Przede wszystkim trzeba dać sobie czas na przyswojenie sobie wiadomości, możliwe jest wtedy, że jedno z dwojga rodziców nie jest jeszcze gotowe do oderwania się, choćby na kilka godzin od dziecka. Wymuszanie ręki przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ nie ma sposobu, aby zrobić coś niechętnie, aby źle tego doświadczyć, to samo dotyczy wyboru, kto ją opuścić. Możemy skorzystać z cennej pomocy dziadków, krewnych czy opiekunek, ale są to osoby, którym ufamy, aby nie ryzykować przebywania w restauracji czy na wycieczce i chęci powrotu do domu.

Razem wybierzcie najbardziej odpowiedni moment

Po drugie: Należy wspólnie stawić czoła zmianom, gdyż razem stajemy się rodzicami. Na przykład: unikaj poczucia konkurencji czy współzawodnictwa decydując się na wspólne wyjście i pozostawienie malucha w domu.  Zwykle łatwiej jest, gdy takie wyjście jest powodowane zobowiązaniem, które nie może być odroczone (poczucie obowiązku przeważa), ale gdy jest to "zwykła" kolacja, jakże to bywa trudne. Jeśli decyzja jest wspólna łatwiej ją zrealizować. Na początku celebrujcie razem specjalne okazje: rocznice czy urodziny, a potem spróbujcie wyjść nawet w zwykłe dni, po prostu dla przyjemności bycia razem.

Poświęcenie czasu na własne pasje

Zachęcanie i wspieranie się nawzajem do podtrzymywania indywidualnych pasji i zainteresowań to trzecia rada, aby każdy mógł znaleźć trochę czasu dla siebie. Niezależnie od tego, czy jest to fotografia, czy piłka nożna, chwile przeznaczone wyłącznie dla siebie pozwalają wrócić do rodziny z nowymi pokładami energii i entuzjazmu, ale także z większą motywacją do szukania chwili tylko we dwoje, aby pielęgnować łaczące Was uczucie i fizyczną bliskość.

Moc rozmowy

Należy także pamiętać, aby pozostawić miejsce na dialog. Dobra komunikacja pozwala szybko wyjaśnić nieporozumienia, podzielić się emocjami lub obawami, które, jeśli nie zostaną wyartykułowane, mogą bardzo ciążyć. Czasami banał może przerodzić się w zupełnie niepotrzebną kłótnię, która odbiera energię i obniża nastrój.

Dbajmy o sebie samych i siebie nawzajem, gdyż podstawową potrzebą każdego dziecka jest posiadanie spokojnych rodziców.  Jak powiedział Donald Woods Winnicott na początku XX wieku, nie idealnych, ale wystarczająco dobrych, tylko w ten sposób oni też będą.

Na ten sam temat