Cesarskie cięcie staje się coraz bardziej powszechne. Czy jest lepsze od naturalnego porodu? Dowiedz się, dzięki poradom ekspertów z Chicco Research Center.
Powody oraz wskazówki, kiedy wybrać cesarskie cięcie
We Włoszech cesarskie cięcie staje się coraz bardziej powszechne. Wytyczne włoskiego Narodowego Instytutu Zdrowia podkreślają jednak, że w przypadku braku przeciwwskazań bardziej pożądany jest poród naturalny. Co zrobić, gdy zbliża się czas porodu? Przede wszystkim skonsultować się ze swoim lekarzem odnośnie wszystkich informacji na temat różnych opcji i, które pomogą przy wyborze porodu.
Co to jest cesarskie cięcie?
Jest to zabieg chirurgiczny, który umożliwia narodziny dziecka poprzez nacięcie wykonane zarówno na ścianie brzucha, jak i na macicy matki. Cięcie ułatwiające poród jest cięte w podbrzuszu i może rozciągać się pionowo (wzdłuż środkowej linii brzucha) lub poprzecznie, nad kością łonową.
Jak i kiedy wykonywane jest cesarskie cięcie?
W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Na przykład,:
· gdy pod koniec ciąży płód jest nadal w pozycji zamkowej,
· w przypadku łożyska przedniego, tj. gdy łożysko zapobiega przedostawaniu się płodu do kanału rodnego,
· gdy matka choruje na cukrzycę, a waga dziecka przekracza 4-5 kg.
Zaplanowane cesarskie cięcie. W którym tygodniu jest wykonywane?
Termin zabiegu ustalany jest wspólnie z ginekologiem i w porozumieniu z mamą na kilka tygodni przed naturalnym zakończeniem ciąży.
Zazwyczaj planowane cięcie cesarskie odbywa się około 38. tygodnia ciąży, kiedy nienarodzone dziecko jest już ukształtowane i dojrzałe oraz bez problemu poradzi sobie z porodem. Odbywa się to na kilka tygodni przed naturalnym końcem ciąży, aby uniknąć samoistnego porodu.
Dochodzenie do siebie po zabiegu
Powrót do zdrowia jest taki sam, jak w przypadku każdego innego rodzaju operacji. Zwykle jednak nową mamę zachęca się do wstawania, spaceru po pokoju, czy siedzenia w fotelu już dzień po urodzeniu dziecka. W większości przypadków powrót do domu następuje po dwóch, trzech dniach. Szwy zostaną usunięte (lub ponownie wchłonięte) w ciągu kilku tygodni. Wszystkie młode mamy twierdzą, że po zdjęciu szwów czuły się znacznie lepiej, pomimo odczuwalnego w dalszym ciągu dyskomfortu w miejscu nacięcia.
Poród naturalny po cesarskim cięciu
W przypadku braku innych przeciwwskazań medycznych, przyszła mama może urodzić w sposób naturalny, nawet po wcześniejszym cesarskim cięciu. Stosowanym terminem technicznym jest VBAC, co oznacza poród pochwowy po cesarskim cięciu ”. Liczne badania pokazują, że od 60% do 80% kobiet, które przeszły już cesarskie cięcie, z powodzeniem rodzi w sposób naturalny.