Oczekiwanie

Aktywność fizyczna po porodzie

Ćwiczenia po porodzie: jakie ćwiczenia wykonywać po porodzie i jak wrócić do formy? Poznaj porady ekspertów z Chicco Research Center.

MicrosoftTeams-image (2)
 

Jak szybko wrócić do aktywności fizycznej po porodzie?

To  Twoja pierwsza wątpliwość, jaka może się pojawić - kiedy będzie odpowiedni moment, by wrócić do ćwiczeń fizycznych po porodzie. Powrót do treningu powinien być poprzedzony konsultacją medyczną mającą na celu ocenę Twojej formy, ale także sprawności i umiejętności poprawnego wykonania danego ćwiczenia. Uwzględnić należy również sposób porodu oraz zmiany fizjologicznych, jakie zaszły w czasie ciąży. Generalne zalecenia są takie, by do ćwiczeń wracać stopniowo.

Porady dotyczące aktywności fizycznej po ciąży

Wiele z wytycznych dotyczących ćwiczeń w ciąży pozostaje aktualnych rownież w okresie poporodowym. Obejmują one unikanie ćwiczeń zbyt intensywnych aż do zadyszki lub wyczerpania oraz konsultację z lekarzem lub trenerem sportowym, aby pomóc Ci wrócić do treningu w sposób zgodny z Twoją kondycją i znajomością danych ćwiczeń. Jednak inną kluczową kwestią w tym okresie jest uwzględnienie stresu psychicznego spowodowanego nowymi wymaganiami, z którymi musi sobie radzić matka, co może również wpływać na ogólne samopoczucie. Należy ocenić kilka ważnych kwestii, w tym zmianę nawykowego stylu życia, zmiany hormonalne i zmianę wzorców snu.

Poniżej kilka praktycznych rad dotyczących optymalnego podejścia do sportu po porodzie:

● używaj wygodnego obuwia, które zapewnia wsparcie dla kostki i łuku podeszwowego

● rób częste przerwy i pij dużo płynów

● unikaj ćwiczeń w wyjątkowo upalne dni

● unikaj kamienistej gleby lub niestabilnego terenu podczas biegania lub jazdy na rowerze - Twoje stawy są mniej stabilne podczas ciąży

● uwzględnij relaksację i rozciąganie przed i po treningu

● utrzymuj zdrową dietę z dużą ilością owoców, warzyw i węglowodanów złożonych.

Na ten sam temat