#Spokojniemamo! Wiemy, że kompletowanie wyprawki to nie lada wyzwanie… Położna, Emilia Adamczyk (Jaśniewska), podzieliła się z nami listą 5 pytań, które najczęściej zadają jej kobiety w ciąży .
Kiedy powinnam skompletować całą wyprawkę i wyposażenie torby do szpitala?
Intensywne myśli o kompletowaniu wyprawki najczęściej pojawiają się wraz z syndromem wicia gniazda, który u niektórych mam pojawia się już w połowie ciąży, a u innych nieco później. Są też sytuacje, kiedy kobieta z powodu lęku przed bólem czy zmianą wypiera myśl o porodzie i potrzebnym wyposażeniu. Torbę do porodu najlepiej spakować już w 36 tyg. ciąży (unikniemy niepotrzebnych nerwów pakując się w ostatniej chwili). Jeżeli para planuje rodzić razem, niech zrobią to wspólnie. Tata musi wiedzieć, gdzie co jest. To on w czasie porodu będzie podawał różne, niezbędne rzeczy.
Co zabrać dla dziecka na wypis ze szpitala?
Body z krótkim lub długim rękawem w zależności od pogody, kaftanik, pieluszkę jednorazową, śpioszki, skarpetki, sweterek ze spodenkami lub pajacyk, kombinezon dostosowany do pogody, czapeczkę, kocyk do przykrycia, nosidełko.
Czy przed porodem kupować laktator?
Dobry laktator elektryczny jest w okresie laktacji dla kobiety jak najlepsza przyjaciółka.
Na samym początku, kiedy maluch z różnych przyczyn nie będzie potrafił jeszcze efektywnie ssać piersi lub będzie zasypiał po kilku minutach (np. w pierwszych dobach po urodzeniu, kiedy ma nasiloną żółtaczkę fizjologiczną) będziesz chciała zwiększyć produkcję pokarmu, by Twój noworodek prawidłowo zwiększał swoją masę ciała. W 2-3 dobie jeśli maluch nie będzie efektywnie opróżniał piersi będziesz potrzebowała laktatora, by nie dopuścić do powstania zastoju pokarmu i zapalenia piersi. Możliwe, że przed przystawieniem noworodka pomocne będzie zmiękczenie otoczki, wyciągnięcie brodawki, które umożliwi prawidłowe jej uchwycenie i efektywne pobieranie pokarmu.
Czy będę potrzebowała poduszki do karmienia?
Dobra poduszka do karmienia uławia prawidłowe przystawienie malucha do piersi, co bezpośrednio przekłada się na efektywność karmienia. Zapewnia też wygodę mamie, która może wtedy czuć się naprawdę komfortowo i korzystać z tych magicznych chwil bliskości ze swoim dzieckiem.
Czy maluch będzie mógł spać z nami?
Rodzice dzielą się na takich, którzy śpią z maluchem i takich, którzy się do tego przyznają J
W tym żarcie jest bardzo dużo prawdy, ponieważ dzięki bliskości rodziców maluch czuje się bezpiecznie. A rodzice nie rezygnując ze snu nocnego mogą szybko reagować na jego potrzeby. Idealnym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawne – dzięki swej mobilności i dopasowaniu do miejsca odpoczynku mamy lub taty sprawdza się także jako skuteczna pomoc w usypianiu.
Emilia Adamczyk (Jaśniewska) – położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych i naukowych nt. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę Emilymed.pl na terenie Warszawy. Przygotowuje rodziców do porodu oraz uczy organicznej opieki nad maluchem, prowadzi również autorskie wykłady w Szkole Narodzin Jeannette. Dba o wizerunek położnych oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz ponad pięćdziesięciu warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.