Karmienie piersią

Karmienie piersią - wyzwania i sukcesy

Możesz karmić piersią, mimo częstych, początkowych trudności

latte-materno-allattamento-artificiale

Problemem, który nie rzadko występuje w początkowym okresie karmienia piersią jest bolesność, a także pękanie brodawek sutkowych. Dotyczy to przede wszystkim mam, które karmią po raz pierwszy i spowodowane jest nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi.

Najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości jest zbyt płytkie chwytanie piersi przez noworodka. Dziecko ma wtedy trudności z pobraniem odpowiedniej ilości pokarmu, nerwowo gryzie brodawkę, co może prowadzić do jej uszkodzenia. Kolejną przyczyną pękania brodawek jest zasypianie dziecka z brodawką sutkową w ustach. Podczas, kiedy dziecko śpi, brodawka wysuwa się z jego ust, a odruchowe ssanie przez sen powoduje uszkodzenie zbyt płytko podanej piersi. Pękanie brodawek może następować również na skutek znacznego zastoju pokarmu, kiedy utrudnione jest właściwe przystawienie dziecka do piersi.

Niestety otarcia i pęknięcia brodawek mogą prowadzić również do infekcji grzybiczych. Zakażenie charakteryzuje się silnym bólem sutków podczas karmienia. W badaniu brodawki mogą mieć prawidłowy wygląd lub może wystąpić zaczerwienienie.

Położna powinna uwrażliwić mamę na przyjmowanie odpowiedniej pozycji w czasie karmienia, a także poinformować dalszym postępowaniu wspomagającym proces gojenia. Podstawą jest utrzymanie higieny oraz wietrzenie piersi. Zaleca się również stosowanie schłodzonych opatrunków hydrożelowych wspomagających proces gojenia i przynoszących ulgę w bólu, z jednoczesnym ograniczeniem stosowania maści, których skład zawiera woski pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego mogące przyczynić się do zatkania ujścia kanalika mlecznego, a także znacznie wydłużające proces regeneracji.

 

 

Autor: Emilia Jaśniewska

Położna, konsultant snu dziecka. Autorka licznych artykułów parentingowych dot. karmienia piersią, pielęgnacji i rozwoju niemowląt. Na co dzień pracuje w prywatnym szpitalu w Warszawie. Współpracuje z pionierską Szkołą Narodzin Jeannette oraz koordynuje działania rozpowszechniające zastosowanie najlepszych praktyk w położnictwie. Wykładowca ponad trzydziestu konferencji dla położnych oraz wykładów i warsztatów dla przyszłych i obecnych rodziców.

Osoby, które oglądały ten produkt, były także zainteresowane

Zobacz także

artykuł

artykuł

artykuł