Karmienie piersią

Jak sterylizować butelki do karmienia?

Dowiedz się jakie są sposoby na sterylizację butelek do karmienia i zawsze osiągaj najwyższy poziom higieny, korzystając z porad ekspertów Chicco Research Center

biberon-allattamento-artificiale

Jak czyścić i sterylizować butelki

Czyszczenie i sterylizacja butelek do karmienia jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego dziecka. Od narodzin higiena Twojego dziecka ma fundamentalne znaczenie, zwłaszcza podczas karmienia za pomocą butelki. Podczas gdy karmienie piersią zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa pod względem higieny, karmienie dodatkowymi akcesoriami wymaga najwyższej dbałości o czystość wszystkich komponentów.

Jak sterylizować butelki:

· Za każdym razem, gdy kończysz karmienie, otwórz butelkę i umyj butelkę i wszystkie jej części naturalnym mydłem pod bieżącą wodą. Aby ułatwić mycie, zalecamy używanie butelki do karmienia z odkręcanym dnem, aby dokładnie usunąć resztki mleka.

· Umieść wszystkie elementy w gorącym sterylizatorze lub w zimnym roztworze.

· Wykonać cykl zgodnie z instrukcją obsługi.

· Podczas korzystania z niego dobrze umyj ręce i wyjmij butelkę do karmienia i wszystkie jej elementy ze sterylizatora, unikając dotykania czubka smoczka rękami i umieszczaj go bezpośrednio na blacie kuchennym.

Rodzaje sterylizacji

Sterylizacja może być gorąca lub zimna. Metoda gorąca wykorzystuje wrzącą wodę, podgrzewaną i odparowywaną za pomocą wężownicy elektrycznej lub systemu mikrofalowego. Czas potrzebny na sterylizację waha się od około 5–15 minut w przypadku modeli elektrycznych do kilku minut w przypadku modeli mikrofalowych. Jest to podobny sposób klasycznej metody gotowania wody w garnku, ale jest znacznie szybsze i bardziej praktyczne, zwłaszcza gdy zabieg trzeba wykonywać często oraz  do wielu butelek i produktów do karmienia (laktator, słoiczki, smoczki).

Istnieje również sterylizacja na zimno polega na użyciu środków dezynfekujących w płynie lub tabletkach, które zostały celowo zaprojektowane tak, aby były bezpieczne i dobrze tolerowane przez dziecko. Ta metoda wymaga jednak więcej czasu.

Do kiedy sterylizacja akcesoriów jest niezbędna?

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wszystkie przedmioty, z którymi dziecko ma kontakt. W okresie 0-6 miesięcy pediatrzy zalecają sterylizację wszystkiego: butelek do karmienia, smoczków, akcesoriów i zabawek. Po szóstym miesiącu życia możesz stopniowo zmniejszać częstotliwość.

 

Na ten sam temat