Kąpiel i przewijanie

Jak przygotować kąpiel dla dziecka

Codzienna kąpiel, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, to czas pieszczot i relaksu zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

preparare-bagnetto-3

Kiedy kąpać dziecko

Dla noworodka czas kąpieli to nie tylko moment na utrzymanie czystości i higieny – to kolejna okazja do przytulania się i kontaktu z mamą, jak również szansa na zapoznanie się z wodą.

Kąpiel działa odprężająco i może być wspaniałym przygotowaniem do snu, dlatego też dobrze jest poprzedzić tym rytuałem ostatnie wieczorne karmienie.

Właściwa temperatura kąpieli

Niezwykle ważne jest, by przygotowując kąpiel dla dziecka, zawsze sprawdzić temperaturę wody odpowiednim termometrem. Nie powinna ona przekraczać 36–37 stopni, natomiast temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 23 stopni, tak by dziecku nie było zimno.

Produkty do kąpieli

Kąpiąc małe dziecko, należy korzystać ze specjalnych produktów, odpowiednich do delikatnej skóry malucha – nie powinny one zawierać mydła ani środków powierzchniowo czynnych typu SLES. W pierwszych dniach życia dziecka można stosować ten sam produkt do mycia włosów i ciała, specjalnie zaprojektowany tak, by był łagodny, zmiękczał i nawilżał skórę noworodka, o odpowiednim pH, tak by nie podrażniał oczu.

Wszystko w zasięgu ręki

Przygotowując się do kąpieli, ważne jest, by przygotować sobie wszystko przed jej rozpoczęciem. Wszystko powinno być w zasięgu ręki, tak by nie trzeba było pozostawiać dziecka samego w wanience lub na macie do przewijania.

Zaraz po wyjęciu dziecka z kąpieli trzeba je zawinąć w szlafrok kąpielowy lub frotowy kwadratowy ręcznik, co jest wygodniejsze dla dziecka, a następnie osuszyć je, delikatnie dotykając skóry, bez pocierania ręcznikiem.

Przedłuż czas kąpieli masażem

Kąpiel, zwłaszcza gdy po niej dziecko jeszcze masujemy, pomaga wzmocnić więź między matką a dzieckiem i sprzyja jego rozwojowi. Do masażu skóry dziecka można użyć produktów nawilżających, zmiękczających, zwłaszcza jeśli skóra dziecka jest sucha.

Osoby, które oglądały ten produkt, były także zainteresowane

Zobacz także

artykuł

artykuł

artykuł