Nie tylko pierś

Chociaż niepodważalne zalety karmienia piersią są dobrze znane, zdarzają się sytuacje, w których mamy zmuszone są karmić butelką.

file

Przy karmieniu dziecka butelką szczególnie ważne jest, aby smoczek był dopasowany do fizjologii, czyli do naturalnego sposobu ssania. Musi on zatem być bardzo miękki i elastyczny, rozciągliwy, tak by nie zaburzał naturalnego ruchu ust i języka dziecka, które pracują, jak podczas karmienia piersią. Dobry smoczek musi także uwzględniać potwierdzone naukowo, zachodzące z czasem zmiany w sposobie ssania i przełykania.

 

U dzieci przełykanie jest ciągle zmieniającym się, dynamicznym procesem. Badania naukowe dowiodły, że od narodzin do 6 miesiąca życia dziecko w czasie karmienia szeroko otwiera buzię, usta otaczają brodawkę (lub smoczek), dziecko otwiera i zamyka buzię, a język porusza się w przód i w tył, przesuwając mleko do tyłu, by je następnie połknąć. Na tym etapie zaleca się smoczki szerokie i okrągłe, dopasowane do szeroko otwartej buzi dziecka. Z kolei u dzieci powyżej 6-go miesiąca życia usta są bardziej zamknięte, a język porusza się ruchem fali, która wspomaga ssanie i przełykanie mleka (a także oddychanie). W tym okresie najlepszy będzie smoczek podłużny, który umożliwi ciaśniejsze objęcie ustami. Aby zatem nie zakłócać zmian w rozwoju i fizjologii ssania, smoczek powinien mieć kształt, wymiary i właściwości odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego.