Ten okropny ból pleców

Wraz z rosnącym brzuszkiem, postawa przyszłej mamy może powodować męczący ból kręgosłupa.

file

Jedną z dolegliwości, jakie mogą pojawić się w czasie ciąży, a które negatywnie wpływają na jakość i długość snu, a także na ogólne samopoczucie przyszłej mamy, jest ból pleców lub ból dolnego odcinka kręgosłupa. Szczególnie często występuje on między 5-tym, a 7-mym miesiącem ciąży i dotyka ponad 50% przyszłych mam. Dla 25% kobiet nawet po porodzie ilość snu jest zmienna.

 

Ból ten spowodowany jest głównie zwiększeniem ciężaru w rejonie brzucha, co powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu, a co za tym idzie, zmianę w ustawieniu głowy, ramion, kręgosłupa i kolan, które pomagają utrzymać równowagę. Te zmiany w postawie zwiększają obciążenie kręgosłupa, zwłaszcza w części lędźwiowej, tym samym powodując ból w jego dolnym odcinku.

 

Aby ciężar brzucha był mniej odczuwalny, można stosować specjalną bieliznę, podtrzymującą zarówno sam brzuch, jak i kręgosłup. Natomiast w nocy pomocna będzie specjalna poduszka dla kobiet w ciąży, wyprofilowana w taki sposób, aby przynieść ulgę i zapewnić lepszy sen.