Zawsze pod kontrolą

Wiedzeni instynktem rodzicielskim, rodzice chcieliby monitorować stan swojej pociechy w każdej chwili, nawet gdy ona śpi.

file

Więź między dzieckiem i matką, to głębokie porozumienie, które osiągnie najwyższy poziom w pierwszych miesiącach życia dziecka, relacja, która utrzyma się na zawsze, choć będzie się zmieniać, rozpoczyna się już podczas życia płodowego.


Tata natomiast nauczy się rozumieć swoje dziecko stopniowo, podczas codziennej opieki. Czas kąpieli, przewijania i tulenia do snu będzie ważnym momentem budowania relacji z dzieckiem i komunikowania się z nim.


To właśnie ta instynktowna potrzeba dbania o dziecko i opieki nad nim sprawia, że rodzice odczuwają ciągłą potrzebę sprawdzania, co dzieje się z ich pociechą, przygotowywania wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach po to, aby uniknąć problemów.


Około czwartego miesiąca życia, kiedy dziecko może już spać oddzielnie, we własnym pokoju, rodzice odczuwają większą potrzebę czuwania nad jego snem, zaglądania do niego, gdy się budzi, płacze czy bawi. Usypianie dziecka może być wówczas dla rodziców stresujące. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach, gdyż jest to pewien rodzaj rozłąki z dzieckiem, która sprawia, że biegną oni spojrzeć na nie, dotknąć go czy uspokoić je, gdy tylko usłyszą najmniejszy odgłos dochodzący z jego pokoju.


Aby również rodzicom zapewnć spokój, najlepsze są systemy monitoringu audio i video, dzięki którym rodzice mogą spokojnie wykonywać codzienne czynności, jednocześnie wiedząc, co dzieje się z dzieckiem, tak jakby cały czas byli blisko niego.