Swoboda ruchu

W pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje jak najwięcej swobody w eksperymentowaniu ze stopniowo ewoluującymi umiejętnościami motorycznymi.

file

Czas upływa szybko, a nasza pociecha codziennie dostarcza nam nowych emocji. Teraz już nie tylko je i śpi, ale obdarza nas uśmiechami i pociesznymi próbami zabawy. Wykazuje ciekawość wobec otaczającego go świata, a dzięki coraz lepiej skoordynowanym ruchom może ruszać i podnosić głowę, skupia się na zabawkach, próbuje ich dosięgnąć i złapać rączkami. Lubi być poza łóżeczkiem, wtedy lepiej widzi, co dzieje się dookoła. Połóżmy więc dziecko na miękkiej, kolorowej macie, by mógł obserwować otoczenie i bez ograniczeń ćwiczyć motorykę.


Podczas drzemki zalecaną pozycją jest pozycja na pleckach, natomiast w czasie zabaw – na brzuszku, co pozwala wzmocnić mięśnie szyi i ramion. Ta pozycja pozwala też ograniczyć czas, kiedy głowa jest uciskana. Dziecko będzie stopniowo próbować przewracać się z brzucha na plecy i odwrotnie oraz raczkować w kierunku rzeczy, które je zainteresowały.


Wystarczy zapewnić mu odpowiednie pomoce w postaci maty z wieloma stymulującymi elementami, także świetlnymi i dźwiękowymi (w tym z prostymi melodiami), kolorowymi zabawkami i grzechotkami.


Leżąc na plecach dziecko może bawić się zabawkami wiszącymi nad nim, które można przewieszać tak, aby co i raz zmieniał się obraz, jaki dziecko ma przed oczami. Może także bawić się leżąc na brzuchu, szukać ukrytych zwierzątek, które wydają odgłosy po naciśnięciu. Postępy w rozwoju będą zachęcać dziecko do dalszych eksperymentów na macie, w tym małym, kolorowym świecie, w którym ciekawość wspomaga doskonalenie umiejętności sensorycznych, poznawczych i ruchowych.