Smoczek - cenny sprzymierzeniec

Odruch ssania jest instynktowny. Pozwala dziecku jeść, ale ma także funkcję pocieszania i uspokajania oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju podniebienia i buzi.

file

Ssanie to jeden z podstawowych instynktów. Pozwala dziecku jeść, ale też pociesza. Ssąc dziecko uczy się koordynować oddech i przełykanie. Czynność ta stymuluje pracę mięśni twarzy i wspomaga prawidłowy rozwój całej buzi. Ponieważ smoczek jest tak ważny, należy wybrać odpowiedni model, zaprojektowany tak, aby idealnie dopasowywał się do buzi i zapewniał prawidłowy nacisk języka na podniebienie. To właśnie nacisk języka na podniebienie podczas ssania powoduje jego poszerzenie, a to z kolei zapewnia prawidłowe kształtowanie się jamy ustnej. Zatem smoczek to cenny sprzymierzeniec buzi dziecka. Ale to nie wszystko.

 

Jak wynika z badań opublikowanych w Paediatrics, oficjalnym wydawnictwie Amerykańskiej Akademii Pediatrii, stosowanie smoczka podczas snu może pomóc zmniejszyć zagrożenie wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), ponieważ pozycja języka ułatwia oddychanie, a sen dziecka nie jest aż tak głęboki. Oczywiście ważne są nie tylko cechy smoczka, ale i odpowiedni sposób jego użycia. Nie należy maczać go w słodkich substancjach, ponieważ może to doprowadzić do ubytków w zębach dziecka, a także przyzwyczaić dziecko już od niemowlęctwa do przesadnie słodkich smaków. Smoczka nie należy podawać dziecku, gdy tylko zacznie ono płakać - płacz to jego sposób komunikacji z mamą. Także okres stosowania smoczka jest ważny. Ministerstwo Zdrowia zaleca odstawić smoczek do 36 miesiącu życia, a odstawianie rozpocząć po 24 miesiącu.