Podano do stołu!

Przygotowywanie posiłków to codzienny przejaw miłości. Niełatwo jednak znaleźć czas na odpowiednie ich przygotowanie!

file

Właśnie dlatego mamy często wybierają gotowe jedzenie dla dzieci. Niewątpliwie jest wygodne, dobrej jakości i można je szybko podać.
Ale nie zapominajmy, że jedzenie domowe to zupełnie inna liga...


Po pierwsze jest świeższe – choćby dlatego, że zostało dopiero co przygotowane. Warzywa, mięso, ryby, które matka wybrała osobiście, są przyrządzane i spożywane od razu, a to znacznie zwiększa wartość odżywczą posiłków. Po drugie posiłki domowe są niezastąpione jeśli chodzi o poznawanie nowych smaków, ponieważ dziecko codziennie styka się z naturalnymi smakami różnych składników, poznaje ich kolory i zapachy, lepiej się z nimi zaznajamia, a wreszcie ustala własne preferencje.


Wykorzystując zdobytą wiedzę, mama może zmieniać konsystencję posiłków domowych tak, aby były gładsze, bardziej kremowe lub zawierały mniejsze lub większe kawałki składników. Zmienna konsystencja pozwala dziecku przyzwyczaić się do różnorodności jedzenia, stymuluje jego ciekawość oraz chęć do eksperymentowania. Próbowanie wszystkiego po trochu, ciągłe poznawanie nowych pokarmów i smaków, jest idealnym wstępem do prawidłowego odżywiania.


Domowe jedzenie oczywiście wymaga czasu na mycie, obieranie, krojenie i miksowanie... Jeśli nie mamy go wystarczająco dużo, można zastosować małe, genialne urządzenia wielofunkcyjne, które w znaczny sposób przyspieszą przygotowywanie i miksowanie posiłków, co z kolei pozwoli mamie wymyślać kolejne smaczne posiłki, zarówno najprostsze, jaki i te, na których widok ślinka pocieknie nie tylko malcowi, ale także całej rodzinie!